YAPILAN ’ ŞOK’ DİYET VE ZARARLARI


Bu makale 2017-08-09 04:44:49 eklenmiş ve 473 kez görüntülenmiştir.

Herkesin her yaşta karşılaşabileceği kilo problemi yanlış beslenme alışkanlıkları ve yapılan yanlış diyetler sonucunda sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Genellikle hızlı kilo vermek için uygulanan veya günlük olarak alınan kalorinin çok altında kalori alınmasıyla yapılan şok diyetler uzun dönemli kilo vermeyi sağlamaz hatta verilen kiloların kısa sürede fazlasıyla geri alınmasına sebep olur. Hızlı kilo verip geri almamız sonucu metabolizmamız yavaşlamaya başlar.Metabolizmanın yavaşlaması dinlenir halde yakılan kalorinin azalmasıdır ve bu yavaşlayan metabolizmayı eski hızına getirmek oldukça zordur.
Peki, kilo kontrolünde veya yanlış zayıflama diyetlerinin ne gibi etkileri var bunlara bir  bakalım:
1)Kendimizi aç bırakmak!
Aç kalarak zayıflama olmaz. Uzun süre kendimizi aç bıraktığımızda vücudumuzda kas ve su  kaybı yaşarken, yağdan kayıp gözlenmez.Uzun süreli ve kalıcı kilo vermek için yağ kaybımızın olması gerekir.Yaşla birlikte yavaşlayan metabolizmamız yanlış diyetler  ile  daha da yavaşlar ve toparlanması  güç bir hale gelir.
2) Öğün atlamak!
Öğün atladığımızda kan şekeri dengemiz olumsuz etkilenir. Bunu alışkanlık haline getirdiğimizde ise hem sonraki öğünde daha fazla besin tüketiriz hem de uzun süre herhangi bir besin tüketilmediği için, vücut kendini uykuya  alır ve bir sonraki öğünü depolama eğilimi gösterir.
3) Zayıflamak için kullanılan bitkisel veya kimyasal ilaçlar!
Bu ilaçlarda şok diyetlerden farksızdır.Kilo verme amacıyla alınan ilaçlar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücutta kalıcı hasarlara, beyin fonksiyonlarında zayıflamaya, kalıcı tiroit hasarlarına, malnütrisyona yani kötü beslenmeye ve sonunda kalp, tansiyon, diyabet ve hatta kanser gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. 
4) Düzensiz uyku!
Gece geç yatıp, sabah geç kalkmak daha fazla besin alımına neden olur. Gece geç yatan kişilerde özellikle abur cubur yemeye eğilim vardır. Ayrıca Kilo verme düzensiz uyku nedeniyle salgılanan bazı hormonları tarafından engellenir. 
5)Hareketsiz yaşam sürmek!
Obeziteye neden olduğu bilinen çok sayıda faktör içinde, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenler olarak kabul ediliyor. Sağlıklı yaşam sürmek ve kilo kontrolünü sağlayabilmek için günlük mutlaka en az bir saat yürüyüş yapılmalıdır.
6)Yetersiz su tüketimi!
Günlük yeterli miktarda su tüketilmediğinde vücudumuz etkin bir şekilde toksinleri elimine edemez ve yağ hücrelerinin içinde saklar. Bunun yanında eğer vücut yeterli su ile toksinlerin güvenli bir şekilde atamıyor ise yağ hücresini serbest bırakamaz.
Sadece yapılan şok diyetler değil gazete,dergi veya sosyal medyada ‘ Şu kadar günde şu kadar kilo verdiren diyet ‘ başlıklarından da uzak durmak gerekir.Her zayıflama porgramı veya diyet tamamen kişiye özgü yazılır.Doktordan veya aile hekiminizden alamayacağınız sadece biz beslenme uzmanlarının sizlere uygulayacağı diyet programları en doğru olanıdır. Bu konuda lütfen daha duyarlı olup sağlığımızı tehlikeye atmamamız gerekmektedir.
Sağlıklı günler dilerim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA