ŞEHİDE SAYGI


Bu makale 2017-07-21 04:43:59 eklenmiş ve 1254 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

İnsan yeryüzününün en  değerli, en şerefli, en üstün varlığıdır. En güzel surette yaratılan insan, eşrefi mahlukattır, Yeryüzünde her şey emrine amade kılınmış, Allah’ın ruhumdan üfledim buyurduğu  yeryüzünün halifesidir.
İnsan, ucu bucağı bilinmeyen varlık âlemi içinde, eşsiz bir konuma sahiptir. Ruhuyla, cesediyle Allah’ın en antika bir san’at eseridir. Kur’ân-ı Kerim, insanın bu özellikteki yaratılışını “Ahsen-i takvim”  ile ifade eder.   “Biz elbette insanı en güzel biçimde yarattık.”[Tin 4] En güzel konumda yaratılan insan, arzın halifesidir. “Bir zamanlar Rabbin meleklere: Bakın ben yeryüzünde benim hükümlerimi uygulayacak bir halife, bir temsilci yaratacağım dedi.”[Bakara 30]   Yani, içinde yaşadığımız şu dünya sarayının halifesi, sultanı insandır.
Şeyh Gâlib’ de özlü veciz bir üslupla : “Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen   //   Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin “ kâinâtın süzülmüş özü, varlık ve oluşların gözbebeğisin”  olarak telakki ettiren irfan, İslâm irfanıdır. İnsan değerini yalnızca insan olarak varoluşundan değil, varlığının amacını gerçekleştirme yolunda attığı adımlardan ve katettiği mesafeden alır.
İnsanın dirisi değerli olduğu gibi ölüsü de saygı değer ve dokunulmazdır. Bu konuda peygamber (sav)’in bir Yahudi cenazesinide   insanın inancına bakmaksızım cenazesi gelirken ayağa kalktığı bilinmektedir   Kays b. Sa’d ile Sehl b. Huneyf, Kadisiyye’de bulunurlarken yanlarından bir cenaze geçti. Bunlar ayağa kalktılar. Kendilerine; bu cenaze, bu yer halkından (yani zımmilerden) dir, denildiğinde Kays ile Sehl de: Resulüllah’ın (s.a.v.) yanından bir cenaze geçmişti. Allah Rasulü, ayağa kalktı. Bunun bir Yahudi cenazesi olduğu kendisine bildirildiğinde:    – “Bu da bir insan değil mi?” buyurdu. (Müslim, Cenaiz, 78,Hadis no: 1596)    Peygamberimizin yahudi cena­zesine ayağa kalkışını Allah’a  ta’zim, meleklere saygı ve ölümden ibret gibi sebeplere bağlamak daha isabetli bir açıklamadır. 
Şehidin üstünlüğü; İnsanlar içinde en üstün makam peygamberlik , sonra şehitlik  makamı gelmektedir. Hakkın bu veli kulları taş türbeye girmez . Kur’ân-ı Kerim’de Allah’ü Teâlâ: , “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Zira onlar diridir, fakat siz farkında değilsiniz” (el-Bakara 2/154); “Sakın Allah yolunda öldürülenlerin ölü olduklarını sanma! Onlar diridir ve rableri katında rızıklara mazhar olmaktadır” (Âl-i İmrân 3/169); “Allah yolunda öldürülenlere gelince Allah onların amellerini zayi etmez (…) Allah onları kendilerine tanıtmış olduğu cennete koyacaktır” (Muhammed 47/4-6) meâlindeki âyetlerde bu husus vurgulandığı gibi bazı âyetlerde şehidlerin Allah katındaki derecesinin peygamberler ve sıddîklardan sonra geldiği ifade edilmiştir (en-Nisâ 4/ 69).
Hz. Peygamber (sav)in şehitlikle ilgili açıklamaları da  hadis kitaplarında daha çok  “fazlü’ş-şehîd” vb. başlıkları altında bir araya getirilmiştir.Şehid olan kişinin acı çekmeden öldüğü, kanının ilk damlası yere düştüğü anda kul hakları dışında bütün günahlarının affedildiği, şehidin kabir azabı çekmeyeceği, cennetteki makamını göreceği (Tirmizî, “Feâilü’l-cihâd”, 25, 26), akrabalarından yetmiş kişiye şefaat edebileceği (Tirmizî, “Feâilü’l-cihâd”, 25) ve cennete ilk girenlerden olacağı (Müslim, “İmâre”, 143; Ebû Dâvûd, “Cihâd”, 27), Allah katında iyi bir mertebeye erişerek ölen kullar içinden sadece şehidlerin dünyaya dönüp tekrar şehid oluncaya kadar Allah’ın dinini yüceltmek isteyeceği (Buhârî, “Cihâd”, 6, 21; Müslim, “İmâre”, 109) ifade edilmiştir. 
Âyet ve Hadis-i Şerifler de Allah katındaki mükâfatları anlatılan ve  canlarını Allah yolunda feda eden şehidlere  mü’minler de çok büyük bir saygı göstermekte ve onların şefaatlarına nail olmak için  cenazelerine koşmakta,  hatta yakınlarına bile büyük  saygı göstermektedirler.  Bir mü’min  ölü ve şehide gösterilecek en güzel saygı onun cenazesine iştirak edip  techiz ve tekfininde bulunmaktır. Diğer şehitler gibi, Doğrugöz’lü şehidimize de Veysel Eroğlu bakanımızdan Vali ve İl Müftümüze varıncaya kadar birçok bürokratla beraber  binlerce  mü’min iştirak etmiştir. 
İl müftümüz Prof. Dr Ali Akpınar gayet  halim selim, nezaket ve nezâfet çerçevesinde ,” güzel kardeşlerim!” diyerek şehadetin faziletini aktardı. Daha sonra  bir şehide gösterilecek en güzel saygı onun cenaze namazını kılmak olduğunu anlatmiş ve insanları şehidin cenaze namazını  kılmaya davet etmiştir. İlimizdeki  şehid cenazelerinin  hemen hemen çoğuna katılan hocamız en güzel mesajları vermeye çalışmaktadır.Jandarma Uzman Çavuş Selçuk Özer’in cenaze töreninde de aynısı yapmış ve kadınlar da dahil herkesi şehidimizin cenaze namazını kılmaya davet etmiştir. En doğrusunu en nazik bir şekilde dile getırmıştır. Yazdığı eserleriyle, yaptığı vaazlarıyla, verdiği konferanslarıyla  öğrencilerine anlattığı akademik  dersleriyle, TV proğramlarıyla, özellikle Ku’ân ve âyetlere getirdiği yorum ve yazılarıyla her kesimden takdirler toplayan hocamızın değerini iyi anlamak ve kendisinden istifade edilmesi gereken değerli bir âlimdir. 
Dinimizde insanada, âlimede, şehide de saygı esastır, Rabbim  insanın, âlimin, şehidin faziletini bilen, koruyanlardan eylesin. Allah katında makamları âli, en güzel mükafatlarla rızıklanan, müjdelenmiş, ölümsüz ve milletin gönlünde nesiller boyu unutulmayan, toprak parçasını vatan  yapan bütün şehitlerimizi bu ölümsüz kahramanlarını rahmet, minnet, hayır ve şükranla yadediyoruz, Allah’tan şefaatlarını diliyoruz, Cumanın feyiz ve bereketine nail olanlardan olmak niyazıyla …
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA