AKADEMİK UNUTULAN İYİLİKLERİ YAŞATIYOR


Bu makale 2017-07-20 04:54:15 eklenmiş ve 1045 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

AKADEMİK, Kulüp olarak;
iyi bir DAĞCI diye tabir edebilmemiz için:
- iyi bir ARAMA KURTARMACIDIR. 
- iyi bir İLKYARDIM bilgisine sahip olandır.
- iyi bir BESLENME bilgisine sahip olandır.
- iyi bir İTFAİYECİDİR.
- iyi bir COĞRAFYA bilgisine sahip olandır.
- iyi bir DAĞCI olmak TOPLUMU ilgilendiren her türlü FAYDALARI bilmekten geçer.
Arama kurtarma bilgisine sahip olmak demek; doğabilecek afet kaza gibi olaylar karşısında her zaman hazırlıklı ve çevresini hazırlamak için çalışan kişi demektir. 
İlkyardım bilgisine sahip olmak demek, bilinçli olarak küçük müdahalelerle hayat kurtaran kişi demektir.
Sağlıklı bireylerin sağlıklı beslenmeleri bilinçli tüketimden geçtiği düşüncesiyle yediklerine içtiklerine dikkat etmelerinden geçer.
Dağcılığın özünde insan ve doğa vardır. İnsan ve Doğayı ayrı yaşayamaz ve düşünemeyiz. Doğasını seven koruyan Akademik topluluğumuz, doğa yangınları ile mücadele etmek, toplum üzerinde farkındalık oluşturma adına girmiştir.
Bu anlamlı bilgilere sahip olurken bir disiplin içerisinde, özverili ve istekli olmaları da ayrıca önem taşımaktadırlar.
Yaz sıcaklarının aşırı yaşandığı şu günlerimizde üzerimize çok görevler düşmektedir. Evlerimizde oluşabilecek yangılar konusunda dikkatli olmamız gerekirken ormanlarımızı da bu özenle korumamız gerekmektedir. Yangın konusunda kısaca bir şeyler söyleyecek olursak; 
Doğa yangınlarının %90 nı insan kaynaklı olup, bu %90 lık kısmının ise %70 lik gibi ciddi bir oranı gelişi güzel atılan SİGARADAN kaynaklı, %25 si piknik için yakılan ateşlerden ve diğer %5 lik oranı ise etrafa atılan çöp cam kırıklarından kaynaklı olduğu belirlenmiştir. 
Akademik Kulübü gerçek gönüllüleri olarak bize imkânlar verilirse bu ve benzeri sorunlar üzerinde eğitimler vererek, eğitimler alarak yaşanılan çevre konusunda ve neden gönüllü olunduğu konusu dile getirilebileceğini belirtmek isteriz. İlçemiz konumu itibari ile biz gönüllüler herhangi bir yangında profesyonel bir müdahale yapmayacağımızı bilmemize rağmen gönüllü itfaiyeci olduk. Bizler, yangınlar konusunda bilinçlenmek, halkı bu konuda duyarlı hale getirip, yaşadığı doğa ve çevresini korumasını sağlamayı amaç edindik. Gönüllü itfaiyeciliğin bu konuda atılan büyük bir adım olması sebebi ile tüm bu toplumsal olaylara vesile olanlara sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA