DÜNDEN BUGÜNE


Bu makale 2017-07-15 05:08:58 eklenmiş ve 3630 kez görüntülenmiştir.
Ramazan Sarı

Ben dört yaşıma girdiğim yıllarda başlayan ve bu yıl elli sekizincisini kutladığımız 5-10 Temmuz Nasreddin Hoca Şenlikleri veya Uluslar arası Festival olarak düzenlenen etkinlikler sanki havanın gürleyip bir anda yağmura çevirdiği sadece bir bölgeyi ıslatıp geçtiği gibi oldu.
1984 -2002 yılları arası Akşehir Belediyesinde görevli olduğum dönemlerde yapılan 5-10 Temmuz Uluslar arası Nasreddin Hoca Festivallerini şöyle bir kafamda canlandırıyorum da ‘Acaba ben mi yanlış hatırlıyorum, yoksa o günkü yapılanlar mı yanlış’ diyerek ikileme de kalıyorum.
 Nasreddin Hoca Turizm Derneği ve diğer odalar ile sivil toplum örğütlerinin içinde olmadığı hiçbir Şenlik veya Festival hatırlamıyorum. Çünkü bu kuruluşlar ile Akşehir Belediyesi el ele vererek Nasreddin Hocamıza yakışanı her yıl büyük bir çoşku içerisinde kutlar aynı zamanda ev sahipliği yaparlardı. Hele hele Nasreddin Hocayı Şenlikler e çağrı yapılacağı gün bu saydığımız Odalar, Dernekler ve Sivil toplum örğütleri kortej içerisinde yer almak için adeta bir birleriyle yarışırlardı. Ee..bu yıl ki korteji de gördük.
O günün koşullarına göre konaklama ve taşıma sıkıntıları olmasına rağmen komşu ilçelerden gerekli destek ve yardımlar alınır sanki dünya insanları Akşehir’e taşınırdı. Şenlikler öncesi Cankurtaran Deveboynu yaylasında yapılan Yörük Şölenine gösterilen siyasi  ve sivil toplum örğütleri desteği ise bu yıla damga vurmuştur.
Temsili olarak getirilen Nasreddin Hoca görevlileri sadece birkaç saat içerisinde görevini yaparak anlaşılan ücreti alarak İlçemizi terk ettikleri gerçeğine ise hiç aklım ermiyor. Ya Allah aşkına bizim içimizde bu işi yapacak hiç mi Nasreddin Hoca yok kii.. Peki hoca yokken diğer günler bu görevi kimler yapmıyor ki.. Nasreddin Hocamızı rahmetle anıyor bir sonraki yılda buluşmak ve görüşmek üzere diyoruz..
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0781 6.1025
Euro 6.5608 6.5870
Sterlin 7.8231 7.8812
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA