HAYAT SEÇİMLERİMİZLE ŞEKİLLERİNİR


Bu makale 2017-07-11 04:41:58 eklenmiş ve 1010 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

AKADEMİK İSMİNDEKİ OLUŞTURDUĞUMUZ KULÜBÜMÜZ, DAĞLARA İNİP ÇIKAN BİR DAĞCILIK KULÜBÜYKEN, TOPLUMSAL YARAR SAĞLAMAK ADINA DERNEKLEŞTİĞİ GÜNDEN GÜNÜMÜZE AFET BİLİNCİYLE TOPLUMUMUZU BİLİNÇLENDİRMEYİ ESAS ALAN VE GÜNDEN GÜNE BÜYÜYEN BİR TOPLULUKTUR. 
 
BUNLARIN YANI SIRA AKADEMİK TOPLULUĞU OLARAK ÖNCE ŞEHRİMİZE VE SONRA ÜLKEMİZE SOSYAL YARAR SAĞLAYACAK PEK ÇOK ETKİNLİKLERE İMZA ATTIK. 
 
5 SENEDİR DEVAMLI BİR ŞEKİLDE A(Ş)KSEHİRİMİZ DAHİLİNDE, HER BİR BİREYİ AYIRIM YAPMADAN BU YÖNDE BİLİNÇLENDİRME ÇABASI GÖSTERMİŞTİR. 
 
AKADEMİK DOĞRU BİLDİĞİ VE TOPLUMA YARAR SAĞLAYACAK İŞLERİ BIKMADAN, YIPRANMADAN VE EN UFAK DESTEK ALMADAN KULÜP BÜNYESİNDEKİ İMKÂNLARIYLA 5 SENEDİR VERMİŞ OLDUĞU BİLİNÇLENDİRME MÜCADELESİ VE SEVDASINI NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİNDE DE DEVAM ETMEYE ÇALIŞMIŞTIR.
 
BU BAĞLAMDA NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERDE HALKIN PEK ÇOK KESİMİNİN SOKAKLARDA KURULMUŞ OLAN STANTLARI GEZECEĞİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK, İNSANIMIZA KOLAY BİR ŞEKİLDE ULAŞMAK VE ONLARLA İLETİŞİME GEÇME AMACIYLA KONYA İL AFET ve ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İŞ BİRLİĞİ SAĞLANILARAK ÇALIŞILMIŞTIR. İL MÜDÜRÜMÜZ YILDIZ TOSUN HANFENDİNİN DE BİZZAT KATILIP DESTEKLEMELERİNİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ.
ŞENLİK SÜRESİ BOYUNCA (MAALESEF) HALKIMIZIN DUYARLILIĞI DAHA ÇOK YEME İÇME ŞEKLİNDE OLDUĞU İÇİN STANDIMIZA RAĞBET EDİLMEMİŞTİR. ELBETTE Kİ BU DURUMUNDAN ŞİKAYETÇİ DEĞİLİZ, BU İLGİSİZLİK BİZİ YENİLENEREK DAHA DA VERİMLİ OLMA YÖNÜNDE MOTİVE ETTİ DİYEBİLİRİZ. 
 
Başa gelmedik iş ayağa düşmedik taş olmaz demiş büyüklerimiz. Doğal ya da insan kaynaklı tehlikeler dünyanın her yerinde her an bulunmaktadır malumunuz. 
İnsana bir nefes kadar yakın olan bahsettiğimiz tehlikelerin bazıları afetlere yol açarken, bazıları da aynı etkiyi oluşturmamaktadır. Elbette bahsettiğimiz bu etkiler insan faktöründen kaynaklanmaktadır. Çünkü gerekli önlemler alınmış ya da alınmamış olması belirleyici rol üstlenmektedir. 
Afetler can kaybı, yaralanma, kalıcı sakatlık, ev ve iş yeri kaybı, toplumsal ve kültürel mirasın zarar görmesi gibi çeşitli boyutlarda zararlara yol açabilirler. Bu afetler ise elbette önlenebilir ya da en düşük riskle atlatılabilinir. Bilinen ve oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmak için ihtiyaçların tespit edilmesi ve plan yapmak gereklidir ve tabi can kaybı, yaralanma ve yıkımlardan korunmak için önceden fiziksel koruyucu önlemler almakta elzemdir. 
Peki daha neler yapmamız gerekmektedir: Afet esnasında doğru hareketi öğrenmek ve bunların pratiğini yapmak. Kendimize ve başkalarına afet sonrasında da yardım edebilmek için müdahale ve iyileşme yeteneklerini öğrenmek ve geliştirmek. Afete karşı risk azaltma çalışmalarında ulusça etkili olunabilmesi için bu önlemlerin toplumun bütün kesimlerinde ve işbirliği ile alınması lazımdır. 
Bunun için merkezi ve yerel yönetimler ve bunlara bağlı kurum ve kuruluşlar, özel sektör; küçük ve büyük ölçekli iş yerleri ile aileler ve bireylerin risk azaltma çalışmalarına aktif katılımı büyük önem taşımaktadır. 
Bilinir ki ülkemiz deprem hususunda nice çileler çekmiş bir ülkedir ve yine bilinir ki depremler önceden herhangi bir uyarı olmadan gerçekleşmektedir. Bunu dikkate aldığımızda beklenmeyeni beklemenin ve her türlü afete karşı önceden hazırlıklı olmanın önemi ortaya çıkmaktadır. İlçemizdeki sorunlardan ne kadar da bahsetmekten kaçınsak da Akşehir için de aynı durum söz konusudur. Bunun için gerekli eğitimler iş ve sosyal hayatımızı fazla etkilemeden uygun gün ve saatlerde uygulanıp, bilinçli toplum olma yönünde birlikte adımlar atılabilir.
Lakin. Şenliklerde de gördüğümüz gibi insanımız için canı ikinci plandadır. Maalesef mısır, köfte, kokoreç ve eğlence insanımızın birincil koşulu olmuştur. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA