AKŞEHİR’DE ELLİ YIL


Bu makale 2017-07-08 06:27:33 eklenmiş ve 1211 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

6 Temmuz 1967”de, kucağımda iki aylık kızım Ünseli ile, ŞENLİKLERİN gerçekten şenlik olduğu bir günde Akşehir”e ayak bastım. O günden beri 50 yıldır Akşehir”de yaşamanın mutluluğu içindeyim. 

Bugün, Makedonya sınırları içinde olan Tikveş”ten göç etmiş bir ana babanın kızıyım. İstanbul”da dünyaya geldim. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde yeni açılan Tunçbilek Maden İşletmesinde babam işe girer.  İlkokulu, Tavşanlı ve Tunçbilek”te okuyan ben, göçmen kızı Bolu, İstanbul, Ankara”da okumayı sürdürmüş öğretmen olarak atanmam Van Alparslan İlköğretmen Okulu”na yapılmıştır. Orada benim gibi resim öğretmeni olan İsmet Şen ile evlendim; ve Akşehir gelini olarak Akşehir Öğretmen Okulu”nda öğretmenlikte dördüncü yılıma başladım. Atatürk Ortaokulu”ndan emekli oldum. 

Üniversitede okuyan çocuklarımla bir süre İstanbul”da yaşarken de tatil aylarında Akşehir’deydik. 

Rahmetli eşimle birlikte açtığımız eşim ve Akşehir için çok önemli olduğuna inandığım, Seçenek Resim Atölyesi, hem Akşehir”e hem de öğretmenliğe dönüşümüzün mutlu yıllarıdır. Kişisel olarak açtığımız sonra derneğe dönüştürdüğümüz Seçenek Resim Atölyesi”ni umarım, orada yetişenler ve Akşehir halkı bizim bir evladımız gibi kabul eder, sahip çıkarlar. 

Ben hiçbir yerde Akşehir”de ki kadar uzun yaşamadım. Kayınvalidem ile annemden daha fazla birlikte oldum. Akşehirliyim diyordum şimdi Akşehir geliniyim demeyi daha uygun görüyorum. 

Her yerde olduğu gibi Akşehir”de de yeni yapı ve oto çılgınlığı almış başını gidiyor. Şehir merkezinde son sürat kullanılan arabalardan karşı tarafa geçmek biz yaşlılar ve çocuklar için büyük tehlike arz ediyor. Sorumsuz müteahhitler bozdukları yolları düzeltme gereği duymuyorlar ya da özen göstermiyorlar. Tam şehir merkezinde Belediye”nin hemen yakınında olan bir yıkığı müteahhit taşırken kaldırımı bozuyor. Altı aydır bu bozuk kaldırım belediyeyi de ilgilendirmiyor; ayağım takılıp ben orada düşene kadar. Şans eseri ufak bir sıyrıkla kurtuldum. Bugün alçılar içinde kırıklarımla da baş başa olabilirdim. 

 

Selamlar. Akşehir güzel bir yer. Her şeyin aşağı çekildiği ülkemizde, Akşehir”de eğitim başta olmak üzere birçok şey Türkiye ortalamasının üzerinde görülüyor. Akşehir kendisine sahip çıkılmasını bekliyor. Burada gençlere çok iş düşüyor. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA