Dilimiz Giderse


Bu makale 2017-07-03 04:40:37 eklenmiş ve 2824 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

“Her şey aslına rücu eder.” denir; elhak, doğrudur. Yazar olmaktan önce, biz eğitimciyiz ve konumuz, dilimizi doğru ve etkili kullanma yolu.
Dil öğreniminde yaşanan, küçük de olsa, bazı olumsuzluklar sonradan hayatın bütün alanlarını etkisi altına alır. Hatta denebilir ki yetersiz dil çalışmaları, dilin doğru, etkili kullanılmayışı sosyal, kültürel, ekonomik sıkıntıların tetikleyicisidir aynı zamanda.
İnsanımızın içine düştüğü düşünce karmaşıklığı ile düşündüklerini dile getirirken çektiği sıkıntıların başında dilimiz kurallarının yeterince kavranılmamış olması gelir. İnsanlar arasındaki duygu ve düşünce bağının kurulması anlatıcıların maksatlarını doğru, açık, tatlı, anlaşılır biçimde dile getirmesi ve elbette dinleyicilerin bu anlatılanları iyi anlaması ve onu özümsemesiyle mümkündür.
Üzerinde durmaya çalıştığım, karmaşık yöntemlerle, zorlamalarla dilimizin öğretilme dayatmasından vazgeçilerek öğrencilerde öğrenme isteğinin uyandırılıp onların kendi dilini zevkle, severek kullanmalarının yolunu göstermektir.
Dil öğretiminde asıl amaç, konuşucuların dili etkin kullanımını sağlamak olmalıdır. Belki, buna öğrenim demek daha uygundur. Esasında beklediğim, dilimizin kendi özünde barındırdığı ayrıntı, incelik, güzellik ve özelliklerinin fark edilmesidir. Bayramlaşmaya gelen öğretmen yeğenim: “Amca size Türkçe ile ilgili bir sorum olacak.” dedi. “Aman zor olmasın.” diye lâtife yaptım . Yeğenim, ‘yarın’ kelimesinin söylenişi nasıldır; burada ‘a’ sesi uzatılarak mı, yoksa hiç uzatma yapmadan mı okunur ya da söylenir?” diye sordu.
Cevap; ‘yarın’ mis gibi Türkçe. Dilimizde inceltilerek ya da uzatılarak okunan ses veya sesli yoktur. Yani, bu kelimedeki ‘a’ sesini uzatmadan okumak veya söylemek gerekir.
İstiklâl Marşında: “Doğacaktır, sana va’dettiği günler Hakk’ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.” mısralarının ikincisinde geçen ‘yarın’da ‘a’ seslileri uzatılmaz, uzatılmamalıdır.
Dili ihanet belasından uzak tutmak isteyenler; yazarken, okurken, söylerken ona gerçek değerini vermeli, Türkçenin hakkını teslim etmelidirler. Aksi takdirde Türkçemiz kaybeder, biz kaybederiz.
Şayet dilimiz giderse; ikbalimiz, istikbalimiz, istiklalimiz de gider.
idris-dogan@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA