SANAT/ÇI


Bu makale 2017-06-30 04:59:49 eklenmiş ve 2186 kez görüntülenmiştir.
Fatih BABAOĞLU (b(AŞK)a yazıyorum)

Sanatçı neden değersizdir? 
Müthiş bir soru değil mi? Herkesin her şeyden anladığı günümüzde bu soru belki kimilerine göre sorduğum gibi müthiş gelmeyebilir. Ama yine de bana göre müthiş bir sorudur “sanatçı neden değersizdir?” sorusu 
Bu sorunun cevabını aramak için öncelikle sanatın ne olduğunu bilmek lazım gerek diye düşünüyorum. Buna göre elbette (bence) sanat güç olan şeyi ya da şeyleri kolay kılma eylemidir. 
Yani toplumun genelinin yapamadığı, göremediği, duyamadığı, diyemediği, gidemediği velhasıl yaşamadığı şeyleri yapmak sanattır. Burada bir düz mantık kurmak icap ediyor. Bu mantığa göre de bu fakir Sanatçıyı güç olanı, imkansız olanı Allah’ın bahşettiği ve takdir ettiği yeteneğe nispetle başarmış olan kişidir. 
Yani Rabbimizin bahşettiği ölçüde yeteneğini kullanan kişidir sanatçı. Şimdi birkaç kendini bilmez diyecek. Madem sanatın böyle ilahi bir boyutu var. Neden Müslüman olmayanlardan da sanatçı çıkıyor diye. Kim bilir Müslüman olmadıkları halde!!! onların da rızkını kesmeyenin vardır bir bildiği. Çünkü Kerim olan aynı zamanda Rahman ve Rahim’dir de.
Neyse. Sanatçı sanatını yapar. Bir soru daha sorar akılları bir sanat şaheseri olan kişiler: “Sanat sanat için mi? Sanat toplum için mi?” Bocalar durur insanlık. Yumurta tavuk denklemiyle aynı paralellik arz eden bu soru karşısında. 
Neden? Neden bocalar insanlar derseniz şayet şunu derim: İnsanlar tatile ya da pikniğe giderler. Ne bileyim bir dağ başına tırmanırlar. Yahut bir tarihi camiye esere giderler. Hepimizin ki maalesef ağzında aynı “muhteşem” kelimesi dökülüverir. Bu muhteşemin etki süresi taş çatlasın 10 bilemedin 15 dakikadır genel olarak. Çünkü muhteşemlik görülmüştür ve ona erişilmiştir. 
Konumuza geri dönecek olur isek. Bir sanat eseri sanatçının elinden çıktığı zaman ulaşılır olmuştur artık. Onun için bu (elbette istisnalar hariç) toplumda artık basit ve değersizleşir. Çünkü o artık görülmüş ulaşılmıştır. Bende aynısını yaparım, yazarım, çalarım ve buna benzeyen cümleleri kuranlar bilmezler yaptıklarının taklitten öte gidemeyeceğini. 
Değersizdir sanat... Çünkü insanlar direksiz gökyüzünde uçmayı, engin sularda yüzmeyi ve aşılmaz denilen dağları aşmayı başarmışlardır artık. 
Değersiz olan bir şeyi yapan ise elbette bundan nasibini alacaktır. 
Sanatçılarda tıpkı yapmış olduğu sanatları nispetince değersiz bir şekilde anılacaktır… 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA