BAKLAVA YERİNE PEYNİR BAKLAVASI


Bu makale 2017-06-24 04:57:34 eklenmiş ve 2774 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

İşte bir bayram daha geliyor. Bayramlarda baklava yerine neden “Akşehir peynir baklavası “ ikram etmiyoruz.
Bazı yemekler ve tatlılar yıllar önce konulan özel isimleri ile anılmaktadır. Yemeklerden imam bayıldı hünkar beğendi, kadınbudu köfte, tatlılardan saray burma, kadın göbeği, vezir parmağı, dilber dudağıvs. Bunların herbirinin ayrı bir hikayesi vardır.
Genel isimleri olan bu yemek ve tatlılar herkes tarafından yapılabildiği gibi Türkiye’de üretilen pek çok yöresel ürün yöre isimleri ile özdeşleşmiştir: Vakfıkebir tereyağı 
Gaziantep baklavası, Hatay’ın künefesi, İnegöl köftesi, Balıkesir höşmerimi, Bursa’nın kestanesi, Kayseri’nin mantısı, Çorum’un leblebisi...
Peki Akşehir’in nesi?
Bu ve buna benzer  yöresel ürünler  Sınai mülkiyet kapsamı içerisinde yer alan coğrafi işaret olarak da tescil edilmiş ve devlet tarafından korunmaya alınmıştır. Bildiğiniz gibi Coğrafi işaretler, ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünler, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünlerine verilen işaretlerdir.
Türkiye’de Sinai mülkiyet mevzuatını yürürlüğe girdiği tarihten bu yana çeşitli konularda TÜRK PATENT KURUMU tarafından 200  adet Coğrafi işaret tescil edilmiştir.
Tescil edilen bu coğrafi işaretlerden 146 âdeti gıda ile ilgilidir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gıda ürünleri tescil edilmiş ve korunmaya alınmıştır.  
Buna rağmen 2006 yılından bu yana hatırlatmamıza rağmen  Akşehir’in peynir baklavası tanınmış duruma getirilememiş coğrafi işaret tescili alınmamıştır. 
Keşke yukarıda sayılan ürünler gibi bizim Akşehir peynir baklavamız da tescil edilmiş ve tanınmış hale getirilmiş olsa idi… Anında yapılıp yenilen bir tatlı olmasına rağmen diğer ürünler gibi marketlerde satılsaydı, bayramlarda peynir baklavası ikram edilseydi, lokantalarda pastanelerde tatlı olarak istenseydi. 2003 yılında Akşehir’in ilk Coğrafi işaret olarak tescil edilen Akşehir kirazı her ne kadar mevzuat dahilinde korunuyorsa da mevsimlik bir ürün olması dolayısıyla en fazla 3 ay süre ile anılmaktadır. Diğer taraftan peynir baklavası yılın her ayında yenilebilir ve tadı damağımızda kalan lezzeti sürekli aranan bir ürün olabilirdi. 
Bunun için son önerimiz peynir baklavasının çok süratli olarak coğrafi işaretinin alınması Akşehir Belediyesi’nin, Ticaret ve Sanayi Odası’nın, AKSEV’in (Akşehir Kültür Sağlık Eğitim Vakfı) ve diğer gıda üreten iş adamlarımızın bu konuya el atarak dondurulma ve kurutulma sistemleri ile saklanma durumuna getirilerek Türkiye’nin her tarafındaki piyasalarda yer alması ve aranmasını sağlamak olmalıdır. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.1543 7.1829
Euro 8.4800 8.5140
Sterlin 9.4026 9.4724
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA