Elveda Ramazan, Merhaba Bayram!


Bu makale 2017-06-24 04:55:35 eklenmiş ve 2730 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

Daha önceleri çok takıldım eski bayramlara ve çocukluğumun o zor, ama saf bayramlarını aradım hep. Unutulmayanların yâd edildiği günler oldu bayramlar.
Sonra bir değişim inceden inceye. Dedelere, ninelere oruç satmaktan; torunlardan oruç satın alma günlerine… Evlilik sonrası bayramlar, gurbette geçirilenler, aileye çocukların katılmaları; dedeler ve ninelerin aramızdan ayrılışları, gelin damat ve torunların aramıza katılmaları bayram anlayışını değiştirdi içten içe. Zor bayramlar oldu elbette, çok şükür onun sevinci, neşesi, coşkusu asla değişmedi; tadı hiç kaçmadı.
‘Zor bayram’… Hâlâ bayramlarımızda eli sopalı çeteler fink atıyor. Dünyanın kanayan bölgelerinde akan kan hep Müslüman’ın. Rahmet ve merhamet sağanağı olup gönüllerimizi yıkayan bayramlar, samimi gayret, sınırsız sabır, sonsuz şükür, sâlih amel, engin gönül ve tertemiz akıl bekler bizden.
Bayramın müjdecileri geçti bir bir… Bin aydan daha hayırlı bir gecenin sahibi, Kur’an ayı Ramazan’da dalga dalga kuşattı gönülleri. Sahurlar, iftarlar, gece ibadetleri… Kendimize çeki düzen vermemiz, yanlışlıklardan vazgeçip iyiliğin, güzelliğin çoğalması adına fırsatlar sundu daima. Ramazan, manâ rüzgârıyla serinletti bunalan evimizi, obamızı, sokağımızı.
Sınır tanımaz çıkar, beklenti ve isteklerimize gem vurdu oruç. Aç, muhtaç olanı; yoksunu, yoksul bulunanı daha iyi anlamamıza ve onları yeniden hatırlamamıza vesile oldu. Lütuf, kerem inayet ve nimetin kıymetini fark ettik. Rabb’in huzurunda ve sadece O’nun rızasını umarak yaşama alıştırmaları ruhumuza en büyük hediyedir şimdi. Bunun alışkanlığa dönüşmesi için altın tepside sunulan muhteşem bir ödül.
‘Hidayet kaynağı, hak ile batılı ayıran Furkan Ramazanın ziyası ile aydınlattı dünyamızı. Cebrail (as) ile Kur’an’ı mukabele eden Efendimiz (sav) gibi; kimimiz okudu, kimimiz dinledi. Gökten iner gibi raflardan, duvarlardan indi aramıza karıştı sözlerin en yücesi Kur’an mesajını kulaklarımızı aşıp ruhlarımıza iletti.
Orucun sükûnet deryasını huşu semasıyla buluşturdu teravihler, namazlar.
Allah’a verilen en güzel borç verme sadedindeki fitreler, zekâtlar, sadakalar Müslüman’ın elinden -en yakından başlayıp uzak ülkelerin garibi demeden- dayanışma, kaynaşma, birlik ve berberlik, kardeşlik duygularını sağlamlaştırıp pekiştirdi. Unuttuk kini, hırsı, hasedi; gömdük yalanı, talanı bir daha girmesin aramıza diye.
Bayram, bir ayrılığın hüznüdür ama bir muhteşem inkılâbın sevincidir bugün. ‘Elveda ya şehri Ramazan’ seslenişi sadece zamanadır. İyilikler, güzellikler, hayırlar bizlerle olacaktır hep. İşaret fişeğidir sabah ve bayram namazı, her şey yeni olmasının, her şeye yeniden başlamanın. Selam götürecek melekler, selam getirecek bad-ı saba. Şeker değil; bayram tatlandıracak hem dilimizi, hem gönlümüzü.
Hayatımıza katılanlarla ve hayatlarına katıldıklarımızla hâlleşme, helâlleşme vaktinde mekânımızın dört duvardan ibaret olmadığını; sema kubbesiyle örtülü arzın içinde hep birlikte olduğumuzu bugün daha iyi anlıyoruz.
Büyükler memnun, bahtiyar; küçükler mesut, mutlu. Bugün sevinç pınarlarından coşup gelen sevgi, saygı ve merhamet gözyaşları ıslatacak gönülleri. Ebedi âleme göçenlerimiz de nasiplenecek Yasinler, Fatihalar, hasret dolu dualarından; şeksiz, şüphesiz inanırım, onlar da bayram yapacak bizlerle.
Hayatın güzelliğini tazeleyeceğimiz bugünlerin ülkemize, İslam âlemine, insanlığa hayır ve huzur getirmesini diliyorum.
Bayramınız mübarek olsun!
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA