FITRAT BAYRAMI


Bu makale 2017-06-23 04:38:27 eklenmiş ve 1280 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Bayram,  İnancın sevince dönüştüğü günlerdir. Bayramda sevinç izhar etmek îmanın ve bayramın özelliğidir. Sevinçli olmak ve  sevinçli görünmek  bayramın güzeliğdir.
Bayramlar ibadet günleridir.  Bayramlar Müslüman kalma şuurumuzu sürekli diri tutan dinin şiarlarındandır. Bayram, Allah’a kulluğun zirveye çıktığı ibadet, itaat, Allah’ı tekbir, tesbih, şükür günleridir.
Bayram, Kulluğumuzu idrak etmenin mutluluğunu yaşamaktır. Bayramda ilk yapılan, Bayram Namazıdır. Duâların daha çok kabul olduğu beş önemli vakitten biri bayramlardır. Bu  zamanı iyi değerlendirmek gerekir. 
 Bayram,  bir ay Allah’a ihlâsla oruç tutunların mükâfatlarını almaya çıktıkları  günlerdir.  Bu bayramın asıl adı “Îdü’l – Fıtr       ( Fıtrat bayramı) “ fıtrata, öze dönüş, yenileniş bayramıdır
Bayram, arınma günleridir. Bayramlar, tevbe, istiğfarlarla Allâh’ın rahmetine, affına nail olma gayretidir. Duâ, tevbe ve istiğfar etmek bayramın en güzel tarafıdır. Allah’ın affına mazhar olma  duygusu ile tevbe ve istiğfarda bulunanlar, Allah’ın affına mazhar olmanın bir yolununda kişinin başkalarını affetmesidir. Bayramlar, hem Allah’ın kullarını, hem insanların birbirlerini affettiği af günlerdir
Ramazan kulluk idrakini artırmak ve Allah’a kul, resulüne ümmet olmak açısından son derece öğretici ve geliştirici bir ay olmuştur. Kutladığımız bayram, gerçekte sabırla, zikir ve niyazla sürdürülen bir aydan kazanılan ecir ve sevabın sevincidir.  “Nefsini temizlemiş olan şüphe yok ki, felâha ermiştir. Kendini fenalıklara gömen kimse de ziyana uğramıştır..” (Şems 9-10) 
Bayram, sevinç, mutluluk, sıla-i rahim, ziyaret  günleridir. Anneler- babalar başta olmak üzere  büyüklerin ziyaret edilerek  gönüllerinin alınması Allâh’ın rızasının kazanıldığı  önemli, güzel bir sâlih ameldir.  Öyleyse bayramın sevincini, coşkusunu içimizde hissederek onun muştusunu   gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, ülkelerden ülkelere taşımalıdır.
Bayram,  sevinme, sevindirme günleridir.  Çocuklar başta olmak üzere, yetimler, gariplerin, yoksulların sevindirildiği sevinç günleridir. Arkadaşlık, dostluk ve komşulukların daha da pekiştirildiği, kardeşliğin  yardımlaşmanın, bir ve beraber olmanın  zirve yaptığı günlerdir.  Bayramlarda unutulan, kapısı çalınmayan fakir, yetim, komşu, akraba kimse kalmamalıdır. Bayram yapamayanlara bayram yaptırmalıdır.
Bayram,  barış günleridir. Kırgınlık, dargınlıkların unutulduğu, küslüklerin giderildiği barışma günleridir.  Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim. “ Sevelim, sevilelim / Dünya kimseye kalmaz” diyen Yunus’un evrensel mesajını hep beraber yaşamalıyız.  Bayram,  Allâh’ın, kullarına sevinmeleri, mutlu olmaları, birlik ve dirliği sağlamaları için  ikram ve  ihsan ettiği  günlerdir.  Mübarek ramazanlar, bayramlar, insanlık,  islâm âlemi için diriliş, kendilerine geliştir.İslâm alemi için umut çiçekleridir. Zalimler için bir tokat mahiyetindedir. 
Bayram,  Allah’ın  tevhid delillerindendir. Bayramdaki Müslümanların gösterdiği sevgi ve barış dolu her manzara tevhid göstergesidir. Elden ele, evden eve , semtten semte, şehirden şehre, ülkeden ülkeye uzanan ellerle meydana gelen o sevgi, samimiyet ve yardım eli ne muhteşem bir manzaradır.
Bayramlar, imanı bir, vicdanı bir olan kullara Rabbimizin armağanıdır. Bayramlar, zamanı başka zaman, cihanı başka cihan eyleyen, mahzun gönüllere sevinç ve müjde tattıran mukaddes vakitlerdir. 
İbadetlerin en makbulü azda olsa devamlı olanıdır. Oruçda macımız Allah’ın emrine uyup rızasını kazanmaktır. Allah’ın rızasını kazandıracak yollar çokdur. Başka yollardan O’nun rızasını kazanmaya çalışmalıdır. O da başta gönüller kazanmaktır. Bayramlar bunun için güzel bir fırsattır.
Bayramı, insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi; mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun. Yeryüzünde iyilikler egemen olsun! Dünya hayatımız Ramazan, Âhiretimiz bayram olsun. Allah’ın rızasına uygun yaşayanlar için arkasında sevinecekleri, bayram yapacakları her zaman güzel günler vardır. 
Allah’ın selâmı üzerimizde daim olsun. Bayramınız mübarek olsun!
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA