GÜLE GÜLE GÜL RAMAZAN


Bu makale 2017-06-19 04:52:07 eklenmiş ve 3565 kez görüntülenmiştir.
Fatih Özer

Ömrümüz nasip eyledi bu senede yine Ramazan ayına ulaştık. Ramazan ne demekti. Sadece aç kalmak mı demekti. Sadece bir durumla yani yemeyerek mi geçirmemiz gerekiyordu. Dönemsel anlamda herkes bu konuları konuşur ve ömürden giden günler geçer gider. 
Bazan iç çeker geçmişi yad ederiz. Ve üstüne basa basa diyorum ki bunu söylemeyen yoktur. Ve yine şunu demeyen yoktur. Efendim benim günahım ve sevabım bana,o benimle Tanrı arasında. Size sonuna kadar katılıyorum beyler bayanlar. Elimizde günahkar ölçer yok,kimsenin sevabını ve günahını bilemeyiz kesinlikle haklısınız. Ama lütfen yapman etmen bu ruhu bozmayın. Sevapta günahta gizlidir doğru. Sevabınızı gizli yaptığınızı iddia ederken günahınızı da gizli yapın lütfen. Bir Ramazanı şerif geçiriyoruz ama ortam,hava,muhabbetler hiç ruhumuzda o havayı hissettirmiyor. Sağımız solumuz açık lokantalar,püfür püfür sigara tüttürenler,ağız dolusu sövenler,şov yapmakla meşgul siyasiler,bürokratlar,zenginler,aile ve komşuluk ortamından uzak kalan bizler v.s. ile dolu. Öz eleştiri yaparak devam ediyorum. Bunları hep kendimden utanarak yazıyorum kimse kırılmasın sadece beni eleştirsin,yoksa yarası alınmasın aman. 
Aile olarak yapamıyorsanız bir birliktelik zaten yaşayamazsanız benim kastettiğim Ramazan ruhunu. Karşı komşusuna selam vermeyen zihniyet asla yaşayamaz mesala bu ruhu. Çünkü elinde çorba ile komşunun aç olup olmadığını düşünerek geçiren bir dönemden geldik biz. Ama geldiğimiz noktada bırakın komşusunu haydi iftarı beraber yapalım ve kaynaşalım demeyen bir aile olma noktasına geldik. Ailede birileri guruplaşmış diğerlerini kenarda bırakmışsa zaten onlar müselman mı oluyor müslüman mı diye sormadan edemiyorum. Böyle devam ettiğimiz sürece hangi noktada olacağız acaba, oruç tutmak ayıp mı oluyor baksana böyle bir hava yok diyen evlatlarımızla mı karşılacağız. Atalım hadi suçu birilerine buyurun. Efendim camiye gittim hoca bana kızdı bende uzak kalıp boşladım her şeyi. Okulda oruçlu iken arkadaşım karşımda bisküvi yedi canım çekti bende tutmamaya başladım kafam çalışmıyor. Ya saçmalamayın benim orucuma mı ihtiyacı var Allahın,sıcak bir yandan iş güç bir yandan strese giriyorum,sanki başkasına tutuyormuş gibi sinirleniyorum. Bizim evde öyle bir alışkanlık yoktu bende alışmadım v.s. 
Velhasıl bu mübarek günlerde gelip geçip gidiyor. Zaten bu günler size her havası ile gelmedi ise stres etmeyin. Ama rica ediyorum yemek yemeyi,sigara içmeyi,sokakta gayri müslim gibi hareket etmeyi bari bu zamanlarda terk edelim. Haklısınız sevapta günahta gizli ama kabahatinizi gidin gizli yapın. 
Bir de son günlere girdiğimiz bu zaman diliminde hadi bırakın dinimize uymayan davranışları. Hadi alın elinize telefonu eve misafir çağırın. Gelsin on rızıkla yesin birini kalsın dokuzu. Ailecek bir olun bırakın küskünlükleri kırgınlıkları ayrılık ve gayriliği. Haydi torunlarla beraber güle oynaya geçirin son zamanı ey büyükler. Sofralar iftara ve hatta sahura açılsın birce beraberce. Komşular haydi serin sofraları bahçeye olmadı salona, bir olun muhabbet edin şenlensin otağınız.  Gülün sadaka niyetine her vakit. Öyle oruç tutuyorum diye sinirlenip sarmayın millete. Orucum deyin size haksızca sıkıntı yaratana. Şeytan bile bağlı zincire siz kendi kendinizin şeytanı olmayın,olmayalım. Siyasi teşekküller  birbirinize kırgınlığı bırakın,üst perdeden bakmayı bırakın hep beraber bir sofra açın birbirinize. Bölmeyin,bölüştürmeyin milleti sanki kibir tanrısı gibi. Köylüler ,hemşeriler,arkadaşlar…Ya bunları yaparsak ne olacak ne bu kadar uzattın be sen diyenler. Düşünsenize Yüce ALLAH(c.c.) bizden razı olmuş…
Sizi size sizi Allaha emanet ediyorum. Bir ve iri olmayı çenesel ve klavyesel anlamdan uzak gerçeksel anlamda yaşayacağımız günleri görmeyi canı gönülden diliyorum.
Selam ve muhabbetle ey okur.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA