TEK VATAN


Bu makale 2017-05-29 18:59:59 eklenmiş ve 988 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

1970’li yıllarda Türk siyasi hayatında el ve parmak işaretleriyle siyasi yelpazedeki safının neresi olduğunu halka en kolay ve akılda kalıcı bir yöntem geliştiren ülkücü hereketi idi. 
Sağ el parmaklarıyla kurt başını temsil eden bir hareketle o zamanın gençliğine coşku ve heyecan veren bu gelişmeleri diğer siyasilerde yakından takip ediyorlardı. PKK’lı teröristler sağ el iki parmakla zafer işareti, Alperenli ülkücüler ise sağ işaret parmağıyla AKP’liler ise sağ baş parmak kapalı diğer dört parmak açık olarak siyaset yapmaya başlayınca...
Anlaşıldı ki ülkücülerden kopya çekilmiş.
Yazının başlığı ile ne alakası var demeyin sakın! AKP’nin dört açık parmağının ne anlama geldiğini biliyorsunuz! Tek vatan, Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Dil.
İktidar yanlısı Yeni Şafak gazetesinde yazan Faruk Aksoy’un “Türk Milleti Kimdir?” yazısını çok önemsedim ve birkaç defa da okudum. 
Saray’ın başdanışmanlarından Mehmet Uçum’da tam tersini söylüyor. “Türk milleti diye bir şey yoktur.” diyor. Aynı siyasi yelpazeden ayrı yorumlar gelince acaba neler oluyor diyesi geliyor insanın. Benim gençlik yıllarımdaki o zamanki MSP’li arkadaşlarım vardı. Onlarda dört parmaklı “RABİA” işaretine benzer şeyler söylerdi ama Türk Mİlleti Türk Devleti gibi cümleleri kullanmamak için özen ve itina gösterirlerdi. Hep İslam ümmeti derlerdi. Zorda kaldıkları hallerde Türk milleti demez... Türkiye milleti derlerdi.
Şimdi yine başa döndük galiba: Tek vatan’dan kastınız ne? Tek Millet diyorsunuz bu millet hangi millet adı ne? Tek dil diyorsunuz Bu dil hangi dil? Tek bayrak diyorsunuz bu bayrak hangi bayrak? Şunun adını söyleyinde bizde bilelim. 
Neden Türk vatanı Türk milleti, Türk dili, Türk bayrağı diyemiyorsunuz? Neden Türk olduğunuz halde Türk’üm diyemiyorsunuz? Açın bakın Türk’ün tarihine atalarımız yüz kızartıcı bir suç işlemiş mi?
Türk milleti olarak bin yıldır Anadolu’dayız Ortak tarih, ortak kültür, ortak hedefler etrafında kenetlenerek millet haline getirdiğimiz toplumları yeniden etnik guruplara ayırmak hiç de akıl karı değildir.
ABD dünyanın her tarafından toplayıp devşirdiği insanlardan tek millet Amerikan Milleti yaratmak için iki asırdır mücadele verirken Biz tek Millet’ten aslı mısır kökenli olan “RABİA” yaratma sevdasındayız.
Kim ne derse desin tarihi milli sosyolojik anlamda bütün yollar tek bir yolda birleşiyor. 
TÜRK MİLLETİNDE.  
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA