RAMAZAN BİR OKUL, ORUÇ BİR EĞİTİMDİR


Bu makale 2017-05-25 18:15:26 eklenmiş ve 924 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Her birimizi rahmetle, bereketle  kuşatan güzel günler geliyor. Yarın inşallah hep birlikte Rabbimizin bu büyük lütfuna kavuşacağız.  Bizi eğitmek, değiştirmek, olgunlaştırmak için mübarek şehri Ramazan  hoş  lutfu ile  geldi..
Her yıl aramıza bir misafir gibi gelen Ramazan; rahmetle bizi kuşatmak, bizi yenilemek, arındırmak, olgunlaştırmak, kemale erdirmek, eğitmek için geliyor.  Rahmetle geliyor, gufranla geliyor. Her Müslüman bu güzel günlere kavuşturduğu için Allah’a hamd ve şükür etmelidir. Bu güzel günler için kalbimizi, evimizi, şehrimizi  maddeten, mânen , ruhen hazırlamalıyız.  Bu muhteşem misafire  hazırlanmalıyız. Ramazan mektebinde oruç ibadetinden alacağımız çok dersler var.
Müslüman kendisini arındıracak böyle güzel bir fırsat olan bu  aya kavuşmaktan büyük bir sevinç ve mutluluk duyar. Ramazanı  ihya etmenin ilk başlangıcı bu sevinci hissetmekle başlar. Nasıl ümitlerin azaldığı zamanda yağan  bereketli yağmurlar insanı sevindirirse, bizi arındırmak için gelen rahmet yüklü ramazanda bereketli yağmurlardan daha fazla müslümanı sevindirir. Bu ramazana, oruca, Kur’ân’a, nübüvvete orucun fazilet ve önemine inanmaya bağlı bir sevinçtir. Müslüman buna nasıl sevinmez ki; “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu günahlardan kurtulma ayıdır.” 
Kur’ân’ın inmeye başladığı Ramazan ayı; insanlığın Kur’ân’la aydınlanmaya başladığı Kur’ân  ayıdır. Ramazanın en önemli değeri Kur’ân’dan gelir. Bunu tefekkür ederek Peygamberimizin her yıl Cebrâile  mukabele ettiği Kur’ân tilâvetini göz önüne alarak, Kur’ân’ı okuma, anlama, yaşama, yaşatmaya çalışarak  Kur’ân’la hayatımızı aydınlatmaya, kalplerimizi birbirine bağlamaya, birlik ve  kardeşliğimizi güçlendirmeye, ülkemizi ve dünyamızı bir selam ve eman yurdu haline getirmeye çalışmalıyız.
Kur’ân’ın inmeye başlamasıyla Peygamberimiz Hz  Muhammed (sav)in  risaleti de ramazanla  başlamışdır. Bunun için Ramazan, nübüvvet ayıdır. İslâmın tebliğinin başladığı aydır. Hayatı Kur’ân olan Peygamberimiz kendisine inen âyetleri okuyor, yazdırıyor, yaşıyor, örnek oluyor, birçok zorluklara rağmen  insanlığın ilâhi mesajlarla buluşmasını sağlamak dünya ve ahiret mutluluğuna ermeleri  için tebliğ ediyordu.
Ramazan-ı Şerif, Kur’ân-ı Kerîm’in nazil olmaya başladığı, Cennet kapılarının açılıp, Cehennem kapılarının kapatıldığı, şeytanların zincire vurulduğu, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin bulunduğu, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan bir ayıdır.
Ramazan ayı oruç ayıdır. Ramazan ayında yapılacak en önemli görev oruçtur. Bu mübarek ayın şeref ve faziletini Resulullah sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz Şaban ayının son gününde irad ettiği bir hutbede şöyle açıklamıştır:  “Ey insanlar! Sizi mübarek ve büyük bir ay gölgelemiştir. O, içinde bin aydan daha hayırlı bir gece bulunduran aydır. Allah Teâlâ’nın gündüzünde oruç tutulmasını farz kıldığı, gecesinde ibadet yapılmasını sevap kıldığı bir aydır. “ 
Oruç bir eğitim, bir terbiyedir. Her zaman ve her yerde, her insanın bu eğitimi almaya ihtiyacı vardır. Kötülüklerden korunmak, iyiliklerle donanmak için “Kötülüklere kalkan “olan oruç gibi bir disiplin terbiyesine her  insanın ihtiyacı vardır. Orucun farziyetini bildiren âyeti celilede Allah’ü Teâlâ orucun her dönemde olduğunu  hatırlattıktan sonra sizede farz kılındı buyumaktadır. ” Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki fenalıklardan  korunursunuz.” (Bakara 183) Ayet orucun kadim tarihine, hem de herkes için gerekliliğine işaret etmektedir.
Oruç insana ihlas,  samimiyet öğretir. Amellerin değeri ihlasa bağlıdır.  Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:                                                                                                                                                       Aziz ve celîl olan Allah “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim” buyurmuştur. 
Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin.
Muhammed’in canı kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.
Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)
O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı da cennettir. Bu ay, başkalarının dert ve sıkıntısına ortak olma, infak, sadaka ayıdır. Bu, mü’minin rızkının artırıldığı bir aydır. Bu ay  kötüye meyilli nefse hakim olma, onu terbiye etme,  iradeyi güçlendirme ayıdır.  İnsanı nefse esaretten kutarıp özgürleştiren Ramazan bir mektep, oruç birçok dersin verildiği bir eğitim, terbiyedir. 
Ramazan mektebi bizim imânımızı güçlendirip, ahlâkımızı güzelleştiren Allâh’a yaklaştıran bir TAKVÂ eğitimidir . Oruçlarımızın bizi Allâh’a yaklaştırmasını,bizi temizlemesini, kötülüklerden uzaklaştırmasını, olgunlaştırmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Gayesine uygun oruçlar tutabilmek niyazıyla Ramazan ve cumanın feyzi, bereketi üzerimizde bâkî kalsın. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA