TÜRK AMERİKA GERGİNLİĞİ


Bu makale 2017-05-24 04:19:35 eklenmiş ve 2937 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı’nın ABD ziyareti: çok önceden de nasıl geçeceği merak konusuydu.
Ziyaretin pek de iç açıcı geçmediği aşikar. Erdoğan, Trump görüşmesinde özellikle Suriye konusu gündemin ve görüşmenin ana unsuru olduğu belli.
ABD’de tutuklu bulunan Rıza Zarrab ile Halkbank Genel Müdür Yardımcısının da durumlarının görüşüldüğü açıklandı. 
Ayrıca Fethullah Gülen konusunun da görüşüldüğü ve görüşmede “Hoca Papaz” pazarlığının da yapıldığı öğrenildi.
Peki bu pazarlık konusu olan Papaz kim? Adı: Pastör AC Bronson. İzmir’de eşi Norine Lyn ile milli güvenliğimizi tehdit eden eylemlerde bulundukları gerekçesiyle tutuklanmış şu an itibariyle İzmir Göç İdaresinde gözaltında bulunmaktadır. Demek ki çok önemli şeyler biliyor ki ABD başkanı bile bu adamı pazarlık konusu yapıyor. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini protesto eden PKK’lı hainler Washington sokaklarında çok çetin bir direnişle karşılanınca devreye Amerikan polisi girdi. Bizim korumalar ve ABD’de bulunan Türkleri copladı.
Türk Milleti’nin ABD’de olduğu gibi tüm dünya da kenetlenmiş olduğunu görünce emperyalistler telaşlandı. ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi MC Cein, Washington Büyükelçimizin derhal Amerika’dan gönderilmesi gerektiğini söyledi. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ziyarette bulunan tüm heyetimizi tebrik ediyorum.
18 Mayıs’ta TÜSİAD İstişare toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Amerika Rakka’ya operasyon konusunda kararını önceden vermiş. PYD ile işbirliğinden yana olduğunu tercih etti. Ne diyelim hayırlı olsun”.dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “Biz Trump’a söyledik. Gelin Rakka’ya operasyonu beraber yapalım dedik. Yanaşmadılar. Bundan sonra da biz Suriye ve Irak’tan bize yönelik tehlikelere karşı angajman kurallarından doğan haklarımızı kullanırız. Şu anda Rakka’yı kuşatmışlar. Ancak  bizde sahadayız.” dedi.
Bu son ABD ziyareti çok önemliydi. Kapalı kapılar ardında neler konuşulduğunu tam olarak bilmemiz mümkün değil. Ancak ekrana yansıyanlardan şunu anlıyoruz: Washington Belediye Başkanı, Türk’lerin tek yumruk olmasından pek huylanmışa benziyor. Başkan başta Büyükelçimiz Serdar Kılıç’dan şikayetçi olması bu olayın ABD de nasıl yer bulduğu anlaşılmış oldu.
Emperyalizm’in bundan sonraki gündeminin İran olduğu söyleniyor. Türkiye’nin ABD, İran konusundaki tavrı ve tutumu bölgemizde tüm dengelerin değişmesine neden olabilir.
BOP Projesi ve vaad edilmiş toprak olan Nil’den Fırat’a hülyaları emperyalizmin daha çok silah satmasına daha çok kan dökülmesine sebebiyet verecektir. Ortadoğu her geçen gün daha fazla ısınmakta ve Türk Amerikan gerginliği de hergün biraz daha artmaktadır. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA