19 MAYIS 1919’a Panoramik Bakış


Bu makale 2017-05-19 04:41:58 eklenmiş ve 13651 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

Bugün 16 Mayıs 2017.
Bundan 98 yıl önce İstanbul boğazından Karadeniz”e doğru yol alan mütevazı bir gemi, kıymetli yolcularıyla birlikte ağır ağır yol alarak, 19 Mayıs 1919”da Samsun”a vardı. Gemideki yolcular 15 Mayıs 1919 günü, İzmir”in Yunanlılar tarafından işgalinin üzüntüsü içindeydiler. Gazeteci Hasan Tahsin işgal ordusuna ilk kurşunu sıkmış anında şehit edilmişti. 
Samsun”a ayak basan heyetin başkanı Mustafa Kemal Paşa, bölge müfettişi olarak, Samsun ve civarındaki karışıklıkları bastırmak için görevlendirilmişti. Mondros silah bırakışmasıyla bölgedeki Rumlar iyice azıtmışlardı. Rusya”dan gelen göçmen Rumlarla güçlenerek, bölgede Rum Pontus Devleti”ni kurmak istiyorlardı. Mustafa Kemal”e verilen asıl görev, Rumlara karşı çıkan Türkleri sindirmekti. Aksi takdirde diyordu İngilizler mütarekenin çok tehlikeli 7. Maddesine göre oraları işgal ederiz. Oysa Mustafa Kemal önüne çıkan bu fırsatı değerlendirip Kurtuluş Savaşı”nı başlatmak ve kazanmak ve sonra da Cumhuriyet”i kurmak düşüncesindeydi. 
Mütareke sırasında Adana”da olan Mustafa Kemal Paşa mütarekeye karşı çıkmış; İskenderun limanını İngilizlere karşı korumak için vaziyet almış, ordunun dinamik güçlerini kuzeye doğru zarar görmeden, silahları ile çekilmesini sağlamaya çalışmış, Toros tünellerinin korunması ve İngilizlerin İskenderun limanı hakkındaki düşünceleri hakkında Osmanlı Hükümetini defalarca uyaran raporlar yollamıştır. Bu faaliyetleri sonucunda görevden alınmıştır. İstanbul”a dönüşünde işgal kuvvetlerinin gemilerine bakarak “Geldikleri gibi giderler” demiştir. 
Mustafa Kemal Paşa”nın İstanbul”da geçirdiği altı ay tam bir arayış ve gelecek yani kurtuluş savaşı için ilişkiler zinciridir. Padişahla defalarca görüşmüş yeni bir hükümete Harbiye Bakanı yahut Genel Kurmay Başkanı olmak istemiştir. Selanik”ten Harbiye”den savaşlar zinciri içindeki arkadaşlarıyla görüşmeler yapmış yeni arkadaşlıklar kurmuş neler yapabileceğini araştırmıştır. 
Bu arada işgal kuvvetleri mensuplarıyla da görüşüp aralarındaki çatlaklardan yararlanabileceğini de görmüştür. 
Yakın arkadaşı Ali Fuat Paşayla son görüşmelerinde Konya”daki kolordusunu Ankara”ya taşımak ve burayı mücadele için merkez yapmak konusunda anlaşmışlardır. 
Doğu Anadolu illerini Ruslardan kurtardığı için bölge halkının sevgi ve saygısını kazanan Kazım Karabekir, 2 Mart 1919”da merkezi Erzurum”da bulunan 15. Kolordu Kumandanlığı”na atanmış görev başına giderken Mustafa Kemal Paşa”yı 11 Nisan 1919 günü Şişli”deki evinde ziyaret etmiştir. 
Bu işler olurken Anadolu”ya gitme yollarını araştırırken ordu müfettişliği Mustafa Kemal Paşa için büyük bir fırsattı. Yine arkadaşlıklar zinciri ve kendini ispat etmiş bir Kumandan olarak elde ettiği güven ve saygı ile yetkilerini çoğaltmayı olağanüstü bir düzeye çıkarmayı başardı. 
19 Mayıs 1919”da Samsun”a çıktıktan sonra Havza, Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara, Sakarya, Büyük Taarruz yolculuğu, Lozan Antlaşması ve 29 Ekim 1923”te Cumhuriyet”in kuruluşu. 
Bu başarılar kolayca elde edilen başarılar değildi. Büyük bir hesap kitap meselesi, cesaret, fedakârlıklar, genç yaşlı nice canlar pahasına  ve çok çalışmanın sonunda elde edilmişti. Bizlere yol göstermesi ümidiyle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. 
Kaynak: “Atatürk”ün Gizli Kurtuluş Planları Parola Nuh” Sinan Meydan.    
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA