OKUL ÇAĞI ÇOÇUKLARINDA BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE


Bu makale 2017-04-26 18:44:21 eklenmiş ve 20981 kez görüntülenmiştir.

Bu aralar kliniğimde çocuk hastalarımızın sayısı artmasından dolayı bu yazımda okul çağı çocuklarının beslenme ve fiziksel aktivite durumlarından bahsetmek isterim. Bu şekilde anne ve babaların bu konuda daha özverili yaklaşmaları için yardımcı olacaktır.
2010 yılında yapılan çalışmalara göre ergenlik dönemi yaşları 10-16 yaşlarına kadar düştüğünü göstermektedir. Bu prevalans günümüzde de Türkiye’ de de boy göstermektedir. Okul çağı çocuklarımızın yanlış ve dengesiz beslenmelerinden dolayı daha erken yaşlarda ergenlik belirtilerini gösteriyor. Evde başlayan, öğrenilen beslenme kültürü, yemek alışkanlığı tabi ki de bu yaş çocuklarımızda bu kültürün oluşmasında ve oturmasında en büyük etkenlerden biridir.
Kahvaltısız güne başlayan çocuk bir sonraki öğüne kadar açlığa dayanamayıp paketli ürün tüketmeye ya da dışarıdan hijyenik ve sağlıklı olmayan besinleri tüketmeye gidiyor. Bu da çocuğun sağlıksız beslenmesiyle kilosunda bir artışa ve bu artışında önüne geçemeyip obeziteye kadar ilerlemesine sebeb oluyor. Bu yüzden bu yaşlarda çocukların düzenli bir beslenme düzenlerinin oturması gerekmektedir.
Yetersiz fiziksel aktivite ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan bu fazla kilolar kontrollü bir şekilde verilmelidir. Okul çağında beslenmenin yanında fiziksel aktivitenin de olması gerekmektedir.
Her ne kadar çocukların doğal olarak aktif oldukları düşünülsede, son yıllarda çocukların aktivite katılımları, televizyon izleme, video oyunları oynama ve bilgisayar kullanma gibi sedanter aktivitelerdeki artışlar nedenleri ile azalmaktadır.
Çocukluk döneminde fiziksel 
aktivite önemli peki NEDEN?
1. Çocuk ve adölesan çağı bireylerde düzenli fiziksel aktivite; fiziksel, mental ve sosyal sağlık açısından önemlidir. Çocukluk çağından başlayan düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı sayesinde sağlıklı kemik, kas ve eklem gelişimi olmaktadır.
2. Bu dönemde yapılan aktivite vücut ağırlığının kontrolünü sağlar. Özellikle vücut yağının azaltılmasını sağlayarak çocuklardaki obezite riskini minimuma düşürür.
3. Kalp ve akciğerlerin etkili fonksiyon gelişimini sağlamaktadır.
4. Ayrıca fiziksel egzersizin plazma ensülin konsantrasyonunda azalmaya, ensülin duyarlılığında artışa neden olduğu ve glukoz toleransını geliştirdiği de belirlenmiştir.
5. Özellkle toplam kemik yoğunluğuna ulaşmada özellikle, pubertal gelişim öncesinde fiziksel aktiviteye başlamanın daha etkin olduğu saptanmıştır. 
6. Çocuklar için hareket yeteneğinin gelişimi, anksiyete ve depresyon hislerinin kontrolü ve önlenmesi açısından da fiziksel aktivite önemlidir. 
7. Fiziksel aktivite ve spora katılımın; genç bireylerde doğal olarak kendini anlatma ve kendine güveni arttırdığı, başarı, sosyal iletişim, dayanışma ve centilmenlik ruhunu geliştirdiği, zihin yorgunluğu ve gerginliği azaltmada yardımcı olduğu bilinmektedir. 
8. Fiziksel aktivite ve spora katılan bireylerde sigara içme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve şiddet davranışları gibi istenmeyen davranışların gelişimi daha az görülürken, sağlıklı beslenme, yeterli dinlenme gibi istendik davranışların gelişimi artmaktadır. 
9. Fiziksel olarak aktif çocukların ayrıca daha yüksek akademik performansa sahip oldukları da gösterilmiş olup, genç bireylerde takım oyunları ve sporlarının, sosyal bütünleşme ve sosyal yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olduğu da saptanmıştır. Bu nedenle akademik olarak ta teşvik edicidir. 
10. Çocuklarda orta şiddetteki egzersizin büyüme hormonu sentezini arttırarak boyun uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.
11. Aslında çocukluk çağında yapılan fiziksel aktivitenin belki de en önemli yararının; bu dönemde kazanılan fiziksel aktivite alışkanlığının yaşam boyu sürdürülmesindeki olumlu etkisi olduğu kabul edilmektedir.
Aileler gittikçe hareketsiz büyüyen çocuklarını fiziksel aktivite konusuna bilinçlendirmeli ve sevebileceği spor dallarına yönlendirmelidir. Evde televizyonda ve bilgisayarda geçen vakitten her yarım saat azalışın bile çocuğun aktivitesini attırmaktadır. Özellikle yoğun ders programlarının olduğu dönemlerin dışında hafta sonu ya da yaz tatillerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Arkadaşları ile geçirecekleri oyun saatleri veya parkta piknikte geçen zamanları bile onlara aktivite sağlayabileceği fiziksel aktivitelerdir.
 Bu sebeple evebeynler  çocuklarımıza okul çağında daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunmak için beslenmelerine ve fiziksel aktivitelerine dikkat etmekte fayda var.
 Sağlıklı günler…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA