HAK OYLAMASI


Bu makale 2017-04-10 18:36:05 eklenmiş ve 1894 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

Bütün hayatı savaş alanlarında geçen Mustafa Kemal Atatürk “Yurda saldırı olmadıkça, savaş bir cinayettir.” Demiştir. Üstelik savaşların nedeninin ekonomiktir. Onun için dünyanın öbür ucundan gelen Amerika, Almanya, İngiltere bu bölgede bulunuyorlar. 
İnsanın değerini kirli çıkarlarının üstünde tutan ve komplo dosyaları kabarık bir devlet var karşımızda. Gerekli incelemeler yapılmadan raporlar oluşmadan Güvenlik Konseyi”nden karar çıkmadan Suriye”ye saldırıda bulunması manidardır. Olayın çok karanlık yerleri var. 
Bizim bir bölge ülkesi olarak çok iyi düşünmemiz gerekir. Turizmimiz, tarımımız, hasılı ekonomimiz bu olaylar ve iktidarın yanlış siyaseti yüzünden dibe vurdu. İşsizlik cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. 
Ama ne yazık ki hükümeti, meclisi baypas eden Cumhurbaşkanı Amerika”nın saldırısı için “Yetmez Ama Evet” deyip, “Bize de bir görev verin üzerimize düşeni yaparız” dedi. Yani başka bir devletten görev talep etti.
 Şimdi Cumhurbaşkanımızı kırmak istemeyen Amerika, ben havadan sen karadan gir derse ne olacak? Ne olacak yandı bizim öperek, koklayarak büyüttüğümüz Mehmetçikler. 
Türk devletinin üzerine inşa edildiği siyasal fikir, birbirine kenetlenmiş millet, merkezi yönetim, özerkliklere hayır diyen uniter bir devlet yapısıdır. 
Yaşadıklarımız fiili bir başkanlık sistemidir. Meclis, hükümet devre dışıdır. Cumhurbaşkanı ve adamları yaşamsal karar ve uygulamalar yapıyorlar. Oylanan bir halk oylaması değil, hak devri oylamasıdır. Millete ait olan hâkimiyet hakkı bir kişiye devredilecek. O bütçeyi hazırlayacak ordunun başkomutanı olup orduyu kullanma hakkına sahip olacak kimseye sormayacak. 
Parlamento İngiltere”de 1215 yılında bütçenin denetlenmesi için oluşturulmuştur. Vergi veren halk, kralın bütçeyi kullanmasını sınırlamıştır. Bize getirilen düzende ise bütçeyi veto etme güvenoyu verme hakkımız yok. 
Cumhurbaşkanı eyaletleşmeden korkmayın diyor. Zaten oylanan anayasa buna uygun hazırlanmış. Türkiye”nin parçalanması en kolay eyaletleşmeden geçer. 
Toprak bütünlüğümüzü tehlikeye atmamak için, gençlerimizin kanını emperyalizmin kullanımına sunmamak için, HAYIR diyelim. Bu keyfi frensiz duruma yasal kılıf hazırlamaktan kaçınalım. HAYIR DİYELİM.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA