HANİ MÜNBİÇ’E GİDECEKTİK?


Bu makale 2017-04-06 18:28:25 eklenmiş ve 22546 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Geçen haftaki MGK toplantısının ardından hükümet sözcüsü Kurtulmuş tarafından 129 gün süren TSK’nın Suriye’deki Fırat Kalkanı harekatının sona erdiği resmen açıklandı. 
Ocak ayı başlarında bir TV kanalına röportaj veren devlet yetkilisi “El Bab’dan sonra Mümbiç, Rakka’ya da gideceğiz.Oralarıda vururuz. Fırat’ın doğusunu güvenli bölge haline getireceğiz.” demişti. Hatırlayın 2008 yılının ocak ayında bir metre kar var iken Hakurk ve Kandil’e GÜNEŞ harekatı adıyla bir operasyon düzenlenmişti. Harekatın başladığı gün “Sonuna kadar gideceğiz” açıklaması yapılmıştı. Ancak br Amerikalı yetkilinin Türkiye ziyareti başlamadan bir gün önce GÜNEŞ harekatının durdurulduğu kamu oyuna açıklanmıştı.
Irak’ta sahnelenen bir oyunun benzeri de Suriye’de oynanıyor. Amerika ve Rusya’nın gizli anlaşması sonucunda kum şeytanları ile dağ ayılarının işlerinin kolaylaştığı ve iyice şımardığı bilinmektedir. 
Diğer taraftan İran’ın haşti şabileri hem şiileri örgütlüyor. Eğitiyor silahlandırıyor hemde Irak ve Suriye’deki oyunların aktörüyüm diyor. Kastımız odur ki İran, Rusya, Amerika fırsat kollayan İsrail ve Barzani Ortadoğu’da pastayı bölüşeceğe benziyor. 
Bence Türkiye, Suriye konusunda ÖSO ile işbirliği yapmamalıydı. Bunun bir hata olduğu ileri de anlaşılacaktır. Çünkü ÖSO örgütünün yüzde sekseni PYD ile gönül bağı olanlardan müteşekkil durumdadır. İkinci bir neden ÖSO parayı kim çok verirse onun safında savaşan bir örgüttür.
Rusya’nın Afrin’deki manevraları ileri de Türkiye’nin başını ağrıtacak gibi görünüyor. Azez’deki ÖSO militanlarının Türkiye’de eğitilip donatılıp polis olarak görevlendirilmesi bizi sevindirmesin! Tüm bunlar Türkiye’nin güvenliği için olduğunu sanmayın! Geçen aylarda ÖSO, türk askerlerine ihanet edip Amerika ile işbirliği yapmadı mı? Bundan sonra da yapabilir! Amerikan ordusu Ayn El Arap’daki askeri hava alanlarını üç katına çıkarmaya çalışmaktadır. Ağır nakliye uçaklarının inişine müsait hale getiriliyor. Belliki büyük projeler devreye sokulacaktır. Bundan sonraki süreçte TSK’nın El Bab ve yöresinde ne kadar kalacağı belli değil? Gerçi Başbakan Yıldırım açıkladı. “İhtiyaç duyulduğunda tekrarlanabilir” diyor. Görünen odur ki bundan sonraki süreçte TSK Suriye coğrafyasının hiç bir yerinde her ne ad altında olursa olsun operasyon yapacağını sanmıyorum. Mümbiç, Rakka tatlı birer hülya olarak kalacak gibi... durum onu gösteriyor. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA