ŞİMDİ (BAHARLA) ALLAH’IN RAHMET ESERLERİNE BAK


Bu makale 2017-04-06 18:25:19 eklenmiş ve 5964 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Her şey Allah’ın rahmetinin eseridir. Allah-ü Teâlâ, bu rahmet eserlerine bakılmasını ve ondaki güzellikleri, hayatı. canlılığı, dirilişi, Allah’ın varlığının, kudretinin, İlminin, sanatının, Celâl ve Cemâlinin  eserlerinin, delillerinin  görülmesini, îmanını güçlendirmesini, hayatı doğru anlama ve yorumlamaya davet edilmektedir. Bunu Allah’ü Teâla  Rum suresi 50. Âyette şöyle hatırlatır:  “Allah’ın rahmetinin eserlerine bak! Yeryüzünü ölümünden sonra nasıl diriltiyor. Şüphe yok ki O, ölüleri de elbette diriltecektir. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir.”  
Allah’ın yarattığı en kıymetli şeylerden biri hayattır. Hayatla her canlı, hem varlığını sürdürmekte, hemde  birbirinin yardımına  koşarak, her varlıkla alakalı hale gelerek çalışmaktadır.  El-Hayyu, El-Kayyûmu  El-Muhyî  isimleri Allahın  Güzel İsimlerindendir. Hayat sahibi olan Allah hayatın da kaynağıdır. Hayat verendir. O’nsuz hayat mümkün değildir. Yeryüzündeki canlı varlıklar bizzat canlı ve diri olmaları ile yüce yaratıcının varlığını; O’nun canlı ve diri özelliklere sahip olduğunu gösterdiği gibi hayatın kaynağının da Allah olduğunu göstermektedir.   
Doyumsuz güzellikleriyle baharın gelişi  Allah’ın El-Hayyu, El-Kayyûmu, El-Muhyî  isim ve   sıfatlarının  tecellileri kendisini   bir başka güzel  göstermektedir. Güneş ayrı bir güzel, gökyüzü ayrı bir güzel, bitkiler ayrı bir güzel, yeryüzü ayrı bir güzelliğe şahitlik ettiği adeta iç açıcı bir bayramdır. Baharın gelişi ile sayısız tohum kabuklarını çatlatarak toprağın üstünde kendisini gösterirken, birçok hayvan haşeratta yeryüzünde cıvıl cıvıl  görevlerini yapmanın mutluluğunu yaşamaktadırlar. Bir ağaçta bile sayılamayacak kadar çiçek ve üzerinde canlı varlık insan ve canlılara gıda yetiştirmek için bütün güçleriyle çalışmaktadırlar. 
Allah (c.c.) el-Kayyûm güzel ismi ile de bütün evreni, maddeyi ayakta tutmaktadır. Bu ismin tecellisi bir an bile evren ve madde üzerinde çekilse her şey o anda yokluğa karışırdı. Yıldızlar ve gezegenler birbiriyle çarpışır, madde elementlerine ayrılırdı. Onun için el-Kayyûm güzel ismi cansız varlıklar üzerinde sürekli tecelli etmektedir. Bir an bile kesintisi söz konusu değildir. Hayat El- Kayyum ismi celili ile devam etmektedir.
Canlı, cansız bütün varlıklar Allah’ın güzel isimlerini anlatırken, aynı zamanda Allah’ı  kendi hal dilleriyle hamd ile tekbir ve tesbih etmektedirler. (Haşr 1, Saff 1, Cum’a 1) Fakat siz onların bu tesbihlerini
, zikirlerini, dualarını fark etmiyorsunuz.” (İsra, 17/44) buyurarak varlıkların yaratılış gayelerinden  Allah’ın varlık ve sıfatlarının göstergesidir. İnsanın  Allah’ı hamd ile tesbihi  başka varlıklarla bir birlik, yardımlaşma meydana gelir.
Yeryüzünün kışın ölü halden baharın gelişiyle yeni bir canlılığa dönüşleri  Allah’ın diriltme gücünü ve ölüm ötesi dirilişinde hak olduğunun isbatıdır. Uykudan uyandıran Allah’ü Azîmü’ş- şan, hastalara şifa veren Rabbi zü’l- Celâl  ölümden sonrada tekrar diriltmeye kâdirdir. Ahiret gerçeği dinin en önemli umdesidir. Bunun delillerinden birside bahardır. “O’nun ayetlerinden birisi de şudur: Sen yeri kupkuru görürsün. Fakat biz üzerine su indirince yer harekete geçip kabarır. İşte bu yere kim hayat veriyorsa ölüleri de O diriltecektir. Çünkü O her şeye kadirdir (Fussılet, 39).  Bitkiler âlemindeki her yıl baharda gözlenen bu diriliş olayı yüce Allah’ın (c.c.) her şeye gücünün yettiğine ve ölüleri de böyle dirilteceğine işaret etmektedir. El-Muhyi yukarıdaki ayetlerden de anlaşılacağı üzere yüce Allah?ın (c.c.) ölülere can vermesi anlamına gelir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Ey insanlar! Yeniden dirilmekten şüphe ediyorsanız, bir de şunu düşünün: Yeryüzünü (kışın) kupkuru, ölü bir halde görürsün. Fakat biz onun üzerine (bahar) yağmurunu indirdiğimizde, o kıpırdanır, kabarır, çeşit çeşit iç açıcı bitkiler çıkarır.” (Hac  50)   
İnsanı ilk defa yaratıp can veren yüce Allah (c.c.), elbette öldükten sonra tekrar yaratıp can verecektir. Çünkü bunun doğada görülen örnekleri vardır. Örneğin vücudumuzda saniyede milyonlarca hücre ölmekte, milyonlarcası da yeniden doğmaktadır.  “Gökten de bereketli bir su indirip onunla kullar için rızık olarak bahçeler ve biçilecek taneler (ekinler), birbirine girmiş kat kat tomurcukları olan yüksek hurma ağaçları bitirdik ve böylece onunla ölü bir beldeye hayat verdik. İşte (dirilip kabirlerden) çıkış da böyledir.” (Kaf, 50/9-11)
Allah’ın El-Muhyî (ölüleri dirilten) güzel ismi  karşısında  kula düşen görev, doğada bitki âleminde her yıl gözlenen ölüm ve diriliş olayından ders alarak Allah’ın (c.c.) ölülere can vermesinde, çürüyüp yok olmuş bedenlerin yeniden şekillenip ruhların iade edilmesinde hiçbir kuşkuya kapılmaması ve buna göre güzel amellerle ahirete hazırlık yapmasıdır.    
   Allah (c.c.) her birimizin imanını kesin ve güçlü eylesin. Kıyamet gününe rızası istikametinde hazırlanmayı nasip eylesin. Kıyamet günü bizleri yüzü gülenlerden kılması  dileğiyle,  Cumanın feyzi ve bereketi üzerimize olsun.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA