ÜÇ AYLAR VE REĞAİB KANDİLİ


Bu makale 2017-03-29 18:18:52 eklenmiş ve 15152 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Üç aylar olarak  bilinen  Receb, Şaban, ramazan ayları  ile yeni bir  manevî mevsime  girdik.  Üç aylar’ın ilk   Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gecesi Regaip Kandilini  idrak etmiş olduk.  Her yıl manevi bir yenilenme mevsimi olarak bizlere gelen mübarek üç aylara bir kez daha kavuşmanın sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz,  bütün kardeşlerimizin üç aylar ve  Reğaib kandilinin sevinç, huzur ve mutluluğunu hissedenlerden olmak dileğiyle  mübarek olsun  
  Allah Resulü bu mevsimler geldiğinde, ‘Allah’ım bizlere Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve bizlere (sıhhat, afiyet içerisinde imanla) Ramazan’a ulaştır’ diye dua ederdi.  Cenab-ı Hakk,  Ramazan ayına kavuşmayı bizlere nasip ve müyesser eylesin.      
“Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah’ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte bu doğru hesaptır. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.  ”  (Tevbe 36)  Haram kelimesi, kötülüklerin yasaklandığı ve doğruların yerine getirilmesi için hürmet gösterilmesi gereken, iyiliklerin  çoğalması için gayret edilmesi gereken bir başlangıçtır. İslamdan önce Cahiliyede bile de insanlar bu aylara hürmeten savaşları bile durdururlardı.     
Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz Buyuruyorlar: “Beş gece vardır ki duâ reddolunmaz: Receb’in ilk gecesi, Şa’ban’ın onbeşinci gecesi, Cum’a gecesi, Ramazan bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 3952) Tabi bu, duâ da çok mühim. Duâ lâfızda olmayacak. Duâ kalbî hayata intikal edecek. Amel-i sâlihlerle duâ desteklenmelidir. Birtakım şükürsüzlükten, yanlışlıklardan, yapılan hatâlardan nefret edilecek. Cenâb-ı Hakk’a ilticâ  edilecek tevbe ve duâların kabul olduğu bir gecedir.
Dilimizde arzu, istek, emel, tutku anlamlarına gelen Regaib, geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren, her türlü rağbet ve regaibimizi Rabbimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir. Arzularına gem vuramayan, isteklerini dizginleyemeyen ve hırslarını terbiye edemeyen günümüz insanı için bu kutlu mevsimin habercisi Regaib gecesi, tüm yapıp etmelerinde ne kadar Allah’ın rızasını aradığını sorgulaması açısından büyük bir fırsattır. Bu günleri, sarsılan ruhi dünyamızı ve kalbimizi onaracağımız, hayatımızı yeniden gözden geçirmemize vesile olan bir gönül iklimi, kalplerimizi dinleme zamanı, rahmet, mağfiret ve merhamet mevsimi bilmelidir.
 Allah’ı hoşnut etmek için, Allah’ın kullarına faydalı olmak için, yeryüzünü imar etmek için, yeryüzüne iyiliği egemen kılmak için, yeryüzünde rahmeti yaygınlaştırmak için, yeryüzünde ahlakı, fazileti yerleştirmek için. Rağbeti Rabbimiz ve Rızası  olursa ve ömrünü, ömür sermayesini çalışarak en güzel hizmetler yaparak tüketirse işte o zaman hayat anlamlı olur. Ümmeti Muhammed’in yeniden aziz bir ümmet olması için ve de bizi kuşatan bütün zorlukları kolaylaştırmak için Cenabı Hakk bizlere yol gösteriyor. Öyleyse zamanı değerlendiren, ömrünü yanlış yerlerde tüketmeyen, iyi işler yapan, Allah için yorulan, Allah için çaba gösterenlerin, bu çabaları gösterirken  Rabbimizi unutmayanlar Rabbimizin rızasını kazanacaklardır. Rağbetimizi, rağbetlerimizi, isteklerimizi, arzularımızı, tutkularımızı sadece Rabbin rızasını elde etmek için ve sadece Allah’ın yeryüzündeki kullarına faydalı olmak için sarf etmeyi nasip ve müyesser eylesin.              
insanın kalbini karartan her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arınalım ki, kalbimiz huzura ersin. Yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatalım ki, gönlümüz feraha kavuşsun. Benliğimizi ilahi rahmetten uzaklaştıran bencillikten ve kıskançlıktan kurtaralım ki, ruhumuz kemale ersin. İmanımız sahih ve amelimiz salih olsun ki, kurtuluşa erelim. Ahdimizi yenileyelim ki, misakımızı kuvvetlendirmiş olalım ve Allah’a verdiğimiz sözü tutmuş olalım. Kendimizi nifaktan, hasetten, kinden, nefretten, ayrımcılıktan uzaklaştıralım ki, O’nun lütfuyla kardeş olalım. Allah’ın bize verdiği nimetleri zaaflarımızın kurbanı yapmayalım ki, Allah’a daha yakın olalım. 
Rağbetimiz Allah,rasûlü,Kur’ân ve emirlerini uygulama, farzları yerine getirme, haramlardan sakınma, ibadetleri yapma, ahlâkımızı güzelleştirme, Salih ameller yapma , sılâ-i rahım gibi akrabalıkları güçlendirme, kardeşliği yayma, yeryüzünü eman, esenlik, güven mekanı haline getirme, aklımız, fikrimiz, çalışmamız, didinmemiz Allah’ın rızasını kazanmak dünya ve ahiret saadetini kazanmak olmalıdır.
   Üç  ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi itminana kavuşturan böyle zaman dilimlerini fırsat bilerek hayatımızı daha güzele yönlendirmek, kötülüklerle aramızdaki mesafeyi kaldırmak için bir fırsat bilerek bir nefis muhasebesi, dua, tevbe, iyiliklere azim kararlılığı ile ihya etmeliyiz. İlâhi rahmet, mağfiret ve bereket iklimi olarak görüp Ramazana daha hazırlıklı, temiz ve  olgun girmeye çalışmak gerekir. Farz ve haramlara daha çok riayet eder hale gelmelidir. Rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, İslâm dünyasında akmaya devam eden kanın bir an önce durması; insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakması; rağbetlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yönelik olması ve bu aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını, bu duygularla üç aylar, Reğâib kandili  ve Cumanın feyiz ve bereketinin üzerimizde kalıcı olmasını   Cenâb-ı Mevlâ’ya niyaz ediyorum.   Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece Allah’a olsun ki, her gecemiz Regaib olsun. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA