MUSA VE HIZIR (I)


Bu makale 2017-03-26 17:39:41 eklenmiş ve 11343 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

Dün de bugünde sosyal hayatın içinde insanları eğitmek, bütün dinlerin ya da öğretilerin önem atfettiği bir faaliyettir. İnsanlara yol gösterenlerin samimi ve iyi niyet sahibi olması; onları doğru istikamete hikmetle ve güzel öğütle çağırması, yapılan eğitimde zamanın israf edilmemesi için bir zarurettir. Ayrıca eğitim faaliyetinde istenen en etkili sonuç, fiili yöntem -yaparak yaşayarak öğrenme- ile elde edilir.
Yüce Rabb’imiz Kutsal Kitabımızın değişik ayetlerinde: “Ey zalimler, başınıza gelecek azabın gecikmesini, izlediğiniz yolun doğru olduğuna yormayın; ey müminler, zalimlerin hemen helak edilivermesini beklemeyin; onların zaman zaman lüks ve refah içinde yüzerken müminlerin sıkıntı ve zorluklar bulunması sizi aldatmasın. Olayları sadece görünen yönleriyle değerlendirmeyin, başından sonuna bir bütün olarak değerlendirmeye çalışın. Unutmayın ki, sizin hoşlanmadığınız bir şey, aslında sizin için hayırlı olabilir, hoşunuza giden bir şey de sizin için kötü sonuçlar doğurabilir.” diyerek önce zalimleri sonra müminleri uyarır.
Kehf suresinde, Hz. Musa ile Rabb’imizin kendi katından engin bir lütuf ve rahmet bahşettiği, kâinatın bilinmezliklerine ve ilahi takdirine dair, her peygamberin sahip olmadığı bazı özel bilgilerle donattığı -İslam ulemasının bu kişinin ‘Hızır’ olduğu konusunda ittifak ettiği- bir kulun yol arkadaşlıkları ve yaşanan olaylar nefis anlatılır.
Bu birliktelik ve yol arkadaşlığı sırasında yaşanan olaylar ve olayların sonrasında ortaya çıkan gerçekler ve gerekçeler hakikaten ilginçtir.
Bu kıssada çeşitli hikmetler, mesajlar yanında öğretmen-öğrenci ilişkilerinde sabırlı olmak gerektiği anlatılırken oldukça farklı ve ibretli öğütlere yer verilir; hoşgörünün insan davranışlarına olumlu yansıdığı, bilmeyerek yapılan hata ve kusurlar karşısında bağışlayıcı olmanın zarureti, fazla merak ve yüksek ilginin insanda aşırılıklara yol açtığı büyük bir incelikle dile getirilir.
Bu hadise ile ilgili söylenebilecek şey, bir olayın herkes tarafından bir görünen yüzünün ve veçhesinin yanında, bir de görünmeyen çok farklı katmanları olduğudur. En uç söylemle, insanları çok mutlu eden bir olay, özünde toplumu felakete sürükleyecek saikler barındırabilir, ya da tam tersi..
 
İdris-dogan@hotmail.com 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA