ÇANAKKALE’DEN TÜTEN HATIRALAR


Bu makale 2017-03-24 18:06:32 eklenmiş ve 30719 kez görüntülenmiştir.
Ayla İBİŞDAYI

Bismillahirrahmanirahim
Bugün Çanakkale ruhunu hissetmek için belki sadece o günlerde yaşanan birkaç hatırayı yadetmeli. Onlardan bazılarını burada paylaşıyorum.
 
BİR YÜZÜK HİKAYESİ
-Çanakkale savaşlarında yaralanan binlerce  asker, gemilerle İstanbul’a taşınıp hastanelere yerleştirilir. Ancak hastanelerdeki hastabakıcı ve hemşireler gelen yaralılara yardımcı olmada yetersizkalmaktadır. Ev kadınlarından yardım istenir. Vatan hizmetinde cepheye koşan erkeklerinden geride kalmak istemeyen binlerce kadın, gönüllü olarak hastanelerde görev alır. Savaşın ardından kadınlara vefa borcunu ödemek için dönemin yöneticilerince para dağıtılması teklif edilir. Fakat kadınlar böyle bir teklifi asla kabul etmezler. Bunun üzerine Türk yetkilileri ordu depolarındaki İngiliz tüfeklerinin çelik namlularını kestirerek, üzerinde ‘1332Cihadiye’ yazılı yüzükler yaptırırlar.Bu yüzükler vatansever kadınlara yaptıkların hizmetin nişanesi olarak dağıtılır.
 
KINALI HASAN
Yüzbaşı Sırrı Bey, ikindi vakti yeni gelen eratı teftiş ederken,içlerinde bir tanesinin saçının bir kısmının kınalı olduğunu görür ve takılır: “Hiç erkek kınalanır mı? Mehmetçik:”Buraya gelmeden evvel anam kınalamıştı der ve sebebini bilmediğini ilave eder. Komutanın isteği üzerine anasına haber salar, “Niye benim saçımı kınaladın?” Gelen cevabi mektupta şunlar yazar:” Ey gözümün nuru Hasan’ım,
Köyümüzde rahat  rahat  oturalım mı? 
Vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor. Sen babandan aşağı kalamazsın… Ben senin  anan isem. Beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah, bu vatan için seni besledi. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor….
Sen bu ailenin seçilmiş kurbanısın….
Hasan’ım, söyle zabit efendiye… Bizim köyde kurbanlık ayrılan koyunlar kınalanır. Ben de seni evlatlarımın arasından vatana kurban adadım. Onun için saçını kınalamıştım…
El-hükmü  billah. Allah, seni İsmail Peygamber’in yolundan ayırmasın.”
Ben derim ki; vakit tam da bu vakittir. Farz edin analarımız saçlarımızı kınaladı.
Hazır mısınız Vatana kurban olmaya…
 
Esselamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA