ÎMAN EDENLER ALLAH YOLUNDA SAVAŞIRLAR


Bu makale 2017-03-23 18:19:04 eklenmiş ve 24987 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Tarihin seyrini değiştiren  en önemli savaşlardan biri Çanakkale savaşlarıdır.  Çanakkale savaşları  imanla küfrün , hakla batılın, vahşetle  insaniliğin, adaletle  zulmün , haçla  hilâlin   savaşıdır. Çanakkale bir haçlı savaşıdır. Çanakkale bir sömürü saldırısıdır.  Çanakkale bir ruhtur. Verdiği sayılamayacak dersler vardır.                                                                                 Çanakkale, mağrur haçlı sürüsü karşısında bir milletin mânevi değerleriyle destan yazdığı yerdir.  Çanakkale, milletimiz için bir diriliş ve ümit, mazlumlar için bir  direniş örneği, haçlılar için ölümcül bir tokattır.  Çanakkale,  neredeyse kıyamettin koptu zannedildiği, etten kemikten setlerin oluştuğu, toprağın kanla boyandığı, havada mermilerin çarpıştığı, insan organlarının havada savrulduğu, bir hilâl uğruna ne güneşlerin battığı, nice ocakların söndüğü bir savaştır.
Çanakkale, îmânın,  azmin, şecaatin, fedakarlığın,  kahramanlığın  sergilendiği, sömürüye, zulme dur denildiği, Anadolu’yu ebedi  vatan yapan 253 bin yetişmiş insanımızın şehâdete erdiği yerdir. Çanakkale,  acımasızlığa, vicdansızlığa,canavarlığa, vahşiliğe karşı insani duruşun gösterildiği şühedâ toprağıdır. Çanakkale,  göklerin ölüm yağdırdığı, yerlerin ölüm püskürdüğü, etten- kemikten tepelerin oluştuğu, toprağın  kanla  boyandığı, yakıcı, öldürücü silahlara  iman dolu göğsünü siper eden bir  milletin yedi düvel karşısında  zafer kazandığı mekanlardır . Çanakkale,  Cehennem zebânileri  karşısında, bir gül bahçesine girercesine cennete koşan, en ağır silahlara göğüslerini siper  yaptıkları bir cihaddır. Biz bunu çok yakın zamanda 15 Temmuzda hainlere dur demek için tankların önüne yatan kahramanlarda da gördük.Milli şâirimiz   M.Âkif
Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz.  //  Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz; 
Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun, // Meğer ki harbe giden son nefer şehid olsun. 
Dünyanın bir çok yerinden toplanıp çok kısa zamanda  Çanakkale’yi geçip hilâfet merkezi istanbul’u alacaklarını hesap eden dünyanın en güçlü donanmaları, silahları, ordularıyla Çanakkale boğazına yığıldılar. Haçlı sürülerine karşı  dinini, îmanını, milletini yaşatmak için , “vatan sevgisi imandandır” diyerek koşan kahramanlar,  ümmetin birlik ve diriliş ruhu ile kader birliği ettiği, Allah için birleştiği  ve düşmanın  modern donanmalarıyla birlikte hayallerini de boğazın derin sularına gömdüler ve “Çanakkale geçilmez” dedirterek sağ kalanlar  canlarını kurtarmak için kaçmaktan başka  çareleri kalmadı.
Allah’ü Teâlâ  Kerim kitabında : “İman edenler Allah yolunda savaşırlar, inanmayanlar ise tâğut (bâtıl davalar ve şeytan) yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın; şüphe yok ki şeytanın kurduğu düzen zayıftır.” (Nisa 76) buyuruyor.  Çanakkalede îman edenler yüce bir hedef ve gaye uğrunda  mücadele  ettiler. Bu gaye de  en başta Allah’ın rızasını kazanmak  O’nun dinine yardım ve izzetle  namusunu, haysiyetini ve vatanını korumaktı.  Bu gayede Allah’ın çizdiği hududlara riayet vardır. Allah zulme, küfre, batıla asla razı olmaz. İnanmayan mağrur zalimlerin dünyayı sömürmek, köleleştirmek için savaştıkları  bir ortamda Allah için mücadele ne onurlu bir duruştur. Biri imanın, hakkın, hakikatın, iyiliklerin savaşı, ötekisi de küfrün, şirkin, batılın, haksızlık  ve zulmün savaşını yapmaktadır. Çanakkale Allah yolunda, Allah için yapılmış bir savaştır.
Allah’ın iradesi hâkim olsun için savaşan müs­lümanlar, öbür tarafta da küfrün, şirkin, zulmün, menfaat ve çıkarlarının egemenliklerinin hâkimiyeti için çırpınan kâfirler, müşrikler vardır ki Kur’an buna tâğutlar der. Şeytanın, şeytanlaşanların hilesi zayıftır. Daha önce Âd kavminin, Semûd’un, Firavun’un şeytanları, şeytanlıkları ne oldu? Allah’ın güç ve kudreti karşısında, Azîz olan, Cebbâr olan Allah’ın desteğindeki Müslümanlar karşısında ne duruma düştüler. Hepsi perişan hepsi  mağlup olmadılar mı? Hepsi helâk olmadılar mı? İslâm güneşi doğduğu zaman dünyanın süper devletleri İran ve Bisans nasıl birer islâm diyarı haline geldiler.  Allah’a ve O’nun yolunda olanlara karşı savaşanların sonu her zaman hüsran, her zaman zillettir.”Allah, kafirler için mü’minler aleyhine asla bir yol vermez” (nisa 141)  Çanakkalede de haçlılar için akıbet aynı oldu.
Çanakkale bir derstir.  Çanakkale’de ”ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” diyerek dualarla cepheye koşan, kelime-i şehadeti dilinden düşürmeyen, abdestli duranların verdiği  îman dersidir. Çanakkale’de Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, Şam’dan, Bağdat’tan, Saray Bosna’dan, Kafkasya’dan, Kosava’dan haçlı ittifakını yıkmak için Çanakkale’ye akın  edenlerin sergilediği  birlik,  kardeşlik dersidir. Arkadan vurmayan, esirken öldürmeyen,  düşmanının yarasını saran, ekmeğinden, suyundan verenlerin öğrettiği insanlık, merhamet dersleridir. Bir çok sabır, metanet, şecaat, kahramanlık dersleri  var. Zilletle yaşamaktansa izzetle şehâdete koşmanın dersi var. Bollukta olduğu kadar yoklukta da, dosta olduğu kadar düşmana da, iyi günde olduğu kadar kötü günde de ahlâkdan, fazîleten, iyiliklerden ayrılmamak dersi var.
Kendilerine çok şey borçlu olduğumuz, Allah ve Rasûlünün övdüğü makama eren  bütün şühedayı rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, Firdevs cennetlerinde  makamlarının âli, bizede şefaatçı olmalarını Cenâb-ı Hakk’dan niyaz ediyorum. 
Cumanın feyzi ve bereketi üzerimize olsun.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA