EGE’DE BİZANS OYUNLARI!


Bu makale 2017-03-16 18:17:42 eklenmiş ve 16383 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Türk hükümetlerinin gafletinden dolayı Türk vatandaşı olmayan altı ortodoks papazı Rum patrikhanesine metropolitan olarak atandı. 2004’ün Haziran ayında yapılan bu atama ile Lozan Antlaşmasının 40 ve 45. maddesi ve T.C. Anayasa’sının 90. maddesi ihlal edildi. Yurt dışından özellikle getirilen papazlardan birisi yunan vatandaşı. Bu papaz Rodos adasına papaz olarak atandı. 4000 müslüman Türk’ün yaşadığı Rodos’ta imam yok, müftü yok. Fener’e atanan papazlardan birisi İZNİK’e birisi de Bursa’ya metropolitan olarak atandı. 
Ne garip tecellidir ki: Bu iki şehrimizde de Rum cemaati yok. Olmayan cemaat için bakın bu papazlar ne işler yaptı?
Metropolitanlardan Elphidoros Lambriniadis Bizans döneminin Bursa haritası ile Yunanca İngilizce broşür ve reklam tabelaları bastırdı. Yunanistan’dan mübadele ile Bursa’dan göç etmiş ailelerin çocuklarının tercih ve teşvik edilerek Bursa ve İznik’e dönmeye iknaya çalıştığı şu an bile yunan internet sitelerinde görülmektedir. Yine bu iki papazın gayretleri ile tahrip olmuş ve hasar görmüş Bizans kiliselerinin TC. Kültür Bakanlığı tarafından tamir ve tadilatlarına başlandı bile. Bizim ecdad yadigarı nive vakıflarımız atıl durumda.!
Her neyse Bizans’ın hatırlatılması çalışmaları Helen ırçlığı ve fener rum patrikhanesinin yeniden alevlenen aşkı adeta şaha kalktı. 
Ege’deki 18 adamızın Yunanistan’a hiç bir mukavemet göstermeden teslim edilmesi Yunan kamuoyunda büyük heyecana neden oldu. Türk hükümetinden Hollanda’ya gösterilen tepki Ege’deki adalarımıza gösterilmeyince meydanı boş bulan Fener patriği Bartelemeos 18 adamıza papaz atadı. Bu adaların siyasi dini ve sosyal yetkilerinin ekümenik doğu kilisesinden olduğu bu kilisenin resmi sitesinde yazılı.
Sözüm şudur ki bahsolunan adaların yunan ordusu tarafından işgal edilmesi Fener patrikhanesi tarafından özendirildiği bu kilisenin resmi sitesi yayınlarından da anlaşılmaktadır.
Adalarımızın işgaliyle Ege denizindeki kıta sahanlığımızında tartışılır hale gelmesinden endişe etmekteyiz. Şu anda bile Ege’deki kıta sahanlığının 12 deniz mili olduğu “yarım ağızla” bile olsa Yunanistan tarafından dillendirilmektedir.
Şayet Yunanistan’ın Ege’deki 12 deniz mili kıta sahanlığı tezine T.C. hükümeti suskun kalırsa... Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan Ege denizinden geçecek olan her Türk gemisinden geçiş izni isteyecektir. Bundan sonra zaten ihtilaflı olan hava sahanlığıyla gerginliğin artmasına velise olacaktır. “Megalo İdea”ya bir adım daha atılacağı hesap edilmektedir. Yunanistan, Kıbrıs, Kilise üçgeni Avrupa’yı yanlarında görmekte olduğundan her gün ayrı bir Bizans oyunu oynayarak Türkiye’nin sabrını test etmektedirler. Ey Sultan Fatih dedemin ruhu nerdesin?
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA