16 Mart ve Öğretmenlik


Bu makale 2017-03-15 18:21:01 eklenmiş ve 37137 kez görüntülenmiştir.

16 Mart günü öğretmenlik mesleğinin kuruluş günüdür.1848’de İstanbul-Fatih’de Darülmuallimin( İlk öğretmen okulu) açılmıştır.169 yıldan bu yana bu meslek okulu Türkiye’nin her yerinde gittikçe çoğalarak devam etmiştir.Osmanlı Devleti’nin son yıllarında MEKTEPLİ olmayan ve medrese çıkışlı kişiler tarafından öğretmenlik mesleği yürütülerek devam ettirilmiştir. Ancak öğretmenlik mesleği bilimsel ve eğitimsel olarak Cumhuriyet döneminde Büyük Atatürk önderliğinde hızla gelişme göstermiştir.Ne var ki, son on yıldan bu yana öğretmen okulları kapatılmıştır.
Üzülerek belirtmek isterim ki bugün öğretmen formasyonlarıyla öğretmen ataması yapılmaktadır yine üzülerek belirtmek isterim ki bugün 16 Mart’ın öğretmen mesleği günü birçok öğretmen tarafından bilinmemektedir. Oysa Akşehir’de 1956 yılında açılıp 1978 yılına kadar Akşehir’de öğrenime devam eden öğretmen okulu yıllarında 16 Mart’lar her yıl yoğun ve ciddi programlarla kutlanır Akşehir Halkı akın akın kutlamaya gelirlerdi.Bugün artık Akşehir’de öğretmen okulu yok 16 Mart’lar cılız,  göstermelik olarak anılmaktadır.
Eğitim tarihimizi incelediğimizde bugüne kadar ilk ve orta dereceli okullarımızda (genel ve teknik okullar dahil) zamana göre, çok ileri metot ve tekniklerin uygulandığını görürüz.Ne var ki, bütün bunlar Türk Öğretmeninin, büyük fedakarlığının eseridir. Bu satırların yazarı mesleğe altmış beş yıl önce Bitlis’te başlamış ; ilk, orta, lise, eğitim enstitüsü ve eğitim fakültesinde çalışmıştır. Aralıksız otuz  yıl öğretmen yetiştirmiştir.
Türk öğretmenleri bugüne dek Türk çocuklarını gençeleri; yurdunu seven, kendine güvenen, çağdaş, yeniliklere açık, insan haklarına saygılı, ezberden uzak, yeni teknolojik bilgi ve beceri ile donatılmış olarak yetiştirmektedirler.
Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Milletleri Kurtaranlar Yalnız Ve Ancak Öğretmenlerdir.’ sözüne bağlı olarak ciddi verimli çalışmalarını sürdürmektedirler.Bugün 900 bini bulan sayılarıyla büyük sorunlarla da uğraşmaktadırlar halen bu sorunların çoğu giderilmiş değildir.
Günümüzde öğretmenlik mesleği ne yazık ki değer ve itibarını diğer mesleklerden gelen öğretmenlerinde formasyon eksikliği nedeniyle 30-40  yıl önceki performansı gösterememektedirler.Bu konuda yazılacak şeyler vardır ancak yazımı uzatmamak için fazla açıklama yapmak istemiyorum.
Öğretmen okullarının 169. yılını idrak ettiğimiz bu günde, bu uğurda canlarını vermiş can meslektaşlarımın aziz anıları önünde saygı ile eğilir, emekli öğretmenlere, tam sağlıklı günlerde esenlik ve başarı dileklerimi sunarım.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8475 6.8750
Euro 7.7254 7.7563
Sterlin 8.5728 8.6364
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA