IRAK YUGOSLAVYA GİBİ OLUR MU?


Bu makale 2017-03-10 18:47:58 eklenmiş ve 3418 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Sevgili okuyucularım farkındasınız yazılarımın yarısını Irak ve Suriye’ye ayırıyorum. Nedeni ülkemiz çin en büyük tehdit ve tehlikenin güneyden geldiğidir. Amerika’dan Belçika’ya kadar tüm ülkeler sivilceleri kaşıyıp yara yapmaya çalışmaktadır.
Dünyanın jeopolitik merkezi sayılan Ortadoğu’da askeri ve siyasi entrikalar durmak bilmiyor. Barzani’nin Türkiye ziyaretinde biliyorsunuz bir bayrak krizi yaşanmıştı. Barzani kurtarılmış bölgesine varınca bir işaretin ardından peşmerge ile PKK kayıkçı dövüşü denilen göstermelik bir çatışma ile kavga eder gibi oldular. Barzani hemen Heral Tirübüne gazetesine bir demeç verdi: “Kürdistan yakın zamanda bağımsızlığını ilan edecek.” Bu sözlerin ardından Kürdistan Yurt Sever Birliği KYB Kerkük’e saldırdı. Petrol kuyularını kontrol altına aldı. Türkmenler feryat ediyor. Bu feryadı kimse duymuyor. Irak petrollerinin yarısı Kerkük’te ama Türkmenler pay sahibi değil. Amerika’da FB’nin yayınladığı haritaya göre Irak üç’e bölünecek. Güneyimizde Barzani’nin Kürdistan’ı Batı Irak’ta Sunni Arap Devleti, Güney Irak yani Bağdat’ta ŞİA Arap Devleti. Türkmenler Barzani ve Talabani’nin insafına bırakılıyor. Sadece Barzani bölgesinde 14 tane aşiretin Barzani’ye muhalif olduğu biliniyor. Hem de bu aşiretlerin 11 tanesi İran tarafından kontrol edilmektedir. Ancak iki aşiretin yani İKYB, KYB’nin İsrail’in kontrolünde oluşu İran, İsrail rekabetine yol açmaktadır. İşte bu rekabet Suriye’de husumete dönüşüyor. İsrail, Amerika, Rusya’nın desteklediği Salih Müslim’in PYD’sinin hedefinde Ayn El Arap Rakka Mümbiç’ten Akdeniz’e bir kürt koridoru açmak vardı. Şayet koridor açılmış olsaydı Barzani çoktan Kürdistan’ı resmi bir devlet olarak ilan etmişti. Hiç bir deniz kıyısı olmayan Kürdistan’ın yaşama şansı yoktur. Barzani bunu çok iyi bilmektedir. Bir başka neden de Türk ordusunun Suriye’de El Bab’ı kontrol etmesiyle Kürdistan hayallerinin şimdilik ertelendiğidir.
Şu anda Suriye’de ve Irak’ta dengelerin büyük bir kısmını elinde bulunduran İran bu iki ülkenin bölünmesinin hesaplarını iyi yapmış durumda. Çünkü Şia buraları kaybederse bölünme sırasının kendinde olacağını bilmektedir. İran Molla’ları kendi ülkelerini de Orda Doğu’da mezhep bahanesi ile ayakta tutmaktadır. Irak ve Suriye’yi ön karakol olarak tutmayı kendi ideolojisine uygun görüyor. 
Bizim temennimiz odur ki BOP’a fırsat verilmesin. Eğer ki BOP hayata geçecek olursa sekiz ülkenin sınırlarının değişeceği kesindir. Bölgede sıkıntılı günler yaşanacak. Ancak Türkiye hangi ülke ile ortak hareket etme kararı alsa bir gün sonra dengeler değişiyor. Hiç bir ülke sözünde durmuyor. Türkiye İran ile anlaşmak için şartları zorlamaktadır. Türkiye, İran, Suriye bölge ülkeleri samimi bir anlaşmaya varsınlar. Bu bölgede Barzani’de PKK’da hayal kırıklığına uğrar. Devlet kurmayı rüyasında bile göremezler. Bunun akabinde emperyalistler nefes alamaz nefes.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA