DÜNYAYI İYİLİKLER DEĞİŞTİRECEK


Bu makale 2017-03-09 18:37:17 eklenmiş ve 3505 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Dünyanın yaşanılır halde olması iyiliklere bağlıdır. İnsanlığı yüceltecek bizi ve başkalarını mutlu edecek olan iyiliklerdir. İslam bir iyilik hareketidir. İyiliği emreder, kötülüklerden nehyeder. İyi, kâmil insanı yetiştirir. İslam medeniyetinde insanın varoluş gayesinin “Kim daha iyi ameller yapacağını imtihandır.” (Mülk 2)buyurulmaktadır.  Allah iyi olmamız ve iyiliği egemen kılmamız için bizi yeryüzüne gönderdi. İyilik, imanın ve bütün ibadetlerimizin gayesi, ahlâkın kendisidir.
Kötülüklerin, fitne, fesat, nifak, anarşi, terör, sömürünün, işgal, soykırım, darbe, şiddet ve savaşların yaşanmaz hale getirdiği dünyayı  tekrar  değiştirecek, kötülükleri ortadan kaldırıp yaşanır hale getirecek olan  iyilik hareketleridir. Dünyanın bir bölümü açlık, yokluk, sefalet ve korku içinde yaşarken diğer bir bölümü her türlü varlık ve imkân içerisinde olmasına rağmen sorumsuz, ölçüsüz, duyarsız yaşıyorsa insanlık süratle iyiliği tanımaya, yapmaya, iyiliği yaymaya ihtiyaç vardır.
Kötülüklerin asıl sebebi insanların kendi yaptıklarıdır. “İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde fesat (bozulma) ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır.” (Rum 41) “Kötülüklerin ortadan kalkması, iyiliğin kötülüğün önüne geçmesine bağlıdır. Kötü ve kötülük zayıf, iyi ve iyilik güçlüdür. Yeryüzünde kötülüğü silecek en büyük güç iyiliktir.  “İyilikler kötülükler(i de) giderir.” (Hud 114)
Peygamber (sav) her  iyiliği sadaka olarak beyan etmiş ve herkesin yapabileceği bir iyilik olacağını bildirmiştir. (Buhâri  zekât 30)  Bundan dolayı islâm medeniyeti bir iyilik hareketidir. Müminin kardeşine gülümsemesi, selam vermesi, alması,  arayıp hal hatır sorması, yetim başını okşaması, gözyaşı silmesi, insanların yüreğine sevinç taşıması,  bir hastayı ziyaret etmesi  iyiliktir. Bir yoksulun elinden tutup kaldırmak, bir kişinin derdini dinlemek,  bir kişinin yoksunluğuna çare bulmak , mü’minin kardeşi  için yaptığı dua, iyiliği emretmek, kötülüğü ortadan kaldırmak için gösterdiği çaba iyiliktir.  Müminin kardeşini namaza teşvik etmesi, borçlu olana el uzatması, bir babanın çocuğuna şefkatle yaklaşması, eşine sevgi ile bakması, iki kişinin arasını düzeltmesi  yoksullara yediğinden ikram etmesi, ana babaya ihsanda bulunması, yolda kalan kişiye yardımcı olması,  çalışmak, üretmek, veren el olmak,  empati yapmak,  kendi ihtiyacı varken bir başkasını tercih etmek, karşıdakinin canını yanarken  canı  yanmak, mazluma yardım etmek gibi zalimi zulmünden alıkoymak, bir  hayvana , bir bitkiye su vermek gibi  daha nice milyarlarca iyilik    vardır. İyilik kolay, etkisi dünya kadardır. Her iyilik sosyal bir sorumluluktur ve bizi Rabbimiz katında yücelten bir değerdir. 
Bakara sûresinin 177. Âyeti Kerîmesi  insanlığa  iyiliği anlatırken  îmanla başlayan, infak, ibadet ve ahlâkî örnekler  sıralamasından örnekler  verilmektedir.  Ayrıca  Kur’ân-ı Kerim’de iyiliği anlatan bir çok kelime ve kavram vardır. E’l-hayr, e’l-birr, sadaka, e’l- ma’ruf, ihsan, ikram, infak, hüsün, e’l-hasene  v.b aralarındaki bazı farklılıklarla beraber iyilik anlamlarına gelen bir çok  kelime vardır.  Allah mü’minlere “Siz hayır işlerinde yarışın.”(Bakara 148), “hayır yapın ki kurtuluşa eresiniz.” (Hacc 77) “İyilik ve takvada yardımlaşın, günah (kötülük) ve düşmanlıkta yardımlaşmayın” (Mâide 3)   buyurularak  iyiliğe her vesile ile  teşvik edilmiştir.  İyilik fıtratandır. Fıtratı korumak bile iyiliğe hizmettir. “Siz, sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcayıncaya kadar asla iyiliğe ermiş (birr-ü taat etmiş) olmazsınız. Her ne infak ederseniz şübhesiz Allah onu bilicidir.” (Âl-i Imran 92)  
Kötülüklerin daha çok haber yapıldığı günümüzde, iyiliklerin yayılması için iyilikler ödüllendirilmeli, örnek hale getirilmelidir. Ecdadımız iyilikleri ebedileştirmek için  ayağı kırık kuşlardan, küskün eşlere, borçluların onurlarını incitmeden ihtiyaçlarını giderebilecekleri sadaka taşlarından, cami, hastane, kervansaraylara, çeşmeden , yollara nice vakıf müesseseleri ile sadakayı cariyeler yaparak amel defterlerini açık bırakmaya çalışmışlardır.
Günümüzde de bir iyilik hareketin  öncüsü olan Türkiye Diyanet Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte kötülüklerin insanlığı kuşattığı bir dünyada iyiliğe vurgu yapmak, kötülüğü ortadan kaldırmak için çaba içindedir. Her yıl iyiyi ve iyiliği öne çıkarmak için, iyiliğe öncülük yapan insanları ödüllendirmeyi ve iyilikte çığır açanları,   örnek hale getirmeyi  bir gelenek haline getirdi. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek iyilik ödülü 12 Mart 2017 Pazar günü sahiplerini bulacak. Bu seçim araştırmalarla tesbit edilmektedir.  Bu yıl hâin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında, terör karşısında, sınır ötesinde, yurt içinde vatan, millet, din, îman, ahlak ve insanlık için canını, malını ortaya koyarak dimdik duran,  iyilik destanı gösteren nice kahramanlar vardır. Her biri milletin gönlünde büyük taht kurarak en güzel ödüller kazandıkları gibi Allah’ın kendilerine vereceği ödül ise hiçbir şeye değişilmez. Milletimizin şahsi manevisinin bu ödüle lâyık görülmesi en isabeti karar olmuştur.                                                                                                                                                       
Allah (cc) iyiliklere devam edenlere yardım eder, güçlendirir, onların yar ve yardımcısıdır. Her zaman iyilik yapmanın fırsatını bekleyelim. Kendimizden, yakınlarımıza, canlıdan, cansıza iyilik bekleyen  iyiliğe muhtaç her şeye iyilik yapalım. Bizi yaşatacak olan, hatta ebedileştirecek olan iyiliklerdir.
 İyilerden,  olmak, yeryüzüne iyiliğin hâkim olması dileğiyle, 
cumanın feyzi ve bereketi üzerimize olsun. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA