CEMRELER DÜŞTÜ


Bu makale 2017-03-08 18:47:38 eklenmiş ve 22953 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Evet cemreler düştü, bitti havaya suya ve toprağa …
Peki bunlar nereden düştü? Eğer hepsi havadan düştü ise havaya düşen cemreye ne demeli? Sonra düşen nedir?
Aslıda düşen falan bir şey yok. Cemre kelimesi çok eski zamanlardan beri kullanılagelen bir kelime. Anlamı ‘kor haline gelmiş ateş, köz’, yani kıpkırmızı ateş anlamına gelir; ancak cemreler fiziksel bir madde değildir. 8 Kasım kışın başlangıcı gibi 6 Mayıs Hıdırellez gibi bir hava değişikliği olayıdır veya sabitlenmiş bir takvim günüdür. Cemreler her yıl aynı tarihlerde düşer. Cemrenin düşmesi 3 hafta sonra baharın gelmek üzere olduğunu müjdeler. Birinci cemre 19-20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya, üçüncü cemre ise 6-7 Mart tarihlerinde toprağa düşer, hava ısınır.
 
Hiç unutmuyorum: Yıllar önce bir öğle paydosunda çalıştığımız işyerinde arkadaşlarla yaptığımız sohbette cemreler konusu açılmıştı. O gün cemrenin suya düşeceği gündü Aramızdaki aşırı saf bir arkadaşın “Cemre bugün nereye düşecek?” diye sorması üzerine biz de “Kızılay’da ki Güven Park’ın havuzuna düşecek.” demiştik. O arkadaşta cemrenin suya düştüğünü görebilmek için havuzun başına gitmiş ve cemrenin düşmesini beklemişti.
 
Evet cemreler düştü hava ısındı, siyasi hava da çok sıcak, daha da ısınacağa benziyor. Keşke cemreler ile birlikte ülkemize bir de huzur düşseydi…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA