ALTMIŞDOKUZ YIL ÖNCE AKŞEHİR


Bu makale 2017-03-05 18:12:04 eklenmiş ve 8481 kez görüntülenmiştir.
Ramazan Sarı

Hürriyet Gazetesi’nin ilk sayı ve ilk baskısı 1 MAYIS 1948 Cumartesi. Hürriyet gazetesinin iç sayaflarının bir köşesinde şöyle yazıyor ”Nasreddin Hoca İstanbulda” Akşehir Festivali adı altında Akşehir için varını yoğunu ortaya koyarak gerek kültürel, gerekse sosyal faaliyetler için kendilerini adamış ellibeşkişilik bir gurup İstanbulla adeta çıkartma yapmışlar.
 Peki kim bunlar Akşehir’de o günlerde faliyette olan Halk evinde yetişen her biri, bir değerinden yetenekli ayrıca Akşehir’de meslek sahibi ve saygın kişilerden oluşan aslan yürekli temsicilerimiz olan şuanda hayatta olanlara selamet ölenlerede rahmet dilediğimiz Anne ve Babalarımız.
Bu ekip neden İstanbula gitmiş diyecek olur ve özetlemek gerekirse yıl 2017 olmuş, Nasreddin Hocanın hala nereli olduğunu tartışanlar ve Nasreddin Hocanın Akşehir’den götürülmesini isteyenlere cevap vermek için bugünü düşünerek oraya gidenler oluyorlar da ondan..
Bu etkinlik üç gün olarak tertiplenmiş olup, temsili Nasreddin Hoca, Sıra yarenler, Yöresel kıyafetler, Halk müziği ve Türk Sanaat Müziği ile Akşehiri kültürel anlamda tanıtmaya çalışmışlar. Mekan olarak bakın nereleri kullanmışlar; Atlas Sinaması, Çemberlitaş Sineması ve Süreyya Sinemasını kullanarak tam üçgün buralarda emek harcamışlar.
Yıl 2017 olmuş diyelim ki böyle bir etkinlikler için Akşehir’den İstanbula program düzenlense acaba bu sayılan yerlere eşdeğerde kaç mekanda yer verilir ki... Hadi diyelim verdiler onuda geçtik peki elimizde yukarıda sayılan sosyal etkinlikle ilğili olarak hangileri varda gideceğiz ki...?
 Akşehir için kimki taş üstüne taş koymuşsa veya koymak için uğraşıyor ise kendi adıma saygılar sunuyorum.
Hürriyet Gazetesini kaynak olarak kullanmama fırsat verenlere teşekkür ederim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0781 6.1025
Euro 6.5608 6.5870
Sterlin 7.8231 7.8812
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA