ANTİBİYOTİKLER ve PROBİYOTİKLER


Bu makale 2017-02-27 18:25:50 eklenmiş ve 2406 kez görüntülenmiştir.

Ülkemizde toplam ilaç harcamalarının yaklaşık olarak % 35 ini antibiyotikler oluşturuyor. Bunun sebepleri arasında toplumumuzun gelişi güzel kullanılan antibiyotiklerin zararları hakkında yeterince bilinçlendirilmemesi ve ilaca rahatlıkla ulaşılabiliyor olmasıdır.Antibiyotikler enfeksiyon tedavilerinde zararlı mikroorganizmaları yok etmek için kullanılmakta ve hatalı kullanımlar sonucu karaciğer fonksiyonlarını bozulması, böbrek yetmezliği, alerjik reaksiyonlar, bağırsak sisteminin bozulması gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.
Antibiyotikler patojenleri(zararlı bakteriler) yok ederken aynı zamanda bağırsaklardaki yaralı bakterilerin sayısının azalmasına sebep olmakta ve bu da beraberinde sindirim sistem rahatsızlıklarını getirmektedir. Antibiyotik kullanımının arttığı kış aylarından çıkarken bağırsakta ki dengeyi geri kazanmak için probiyotik tüketimi arttırılmalıdır.
Probiyotikler, besinlerle veya destek olarak alındıklarında kişinin bağırsaklarında mikroorganizmalar arası dengeyi sağlayarak sağlığı olumlu etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Başlıca kaynakları arasında süt, yoğurt ve kefir gelmektedir.
Probiyotikler; bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olmakta ve böylece kabızlığın, iltihaplı bağırsak hastalıklarının, enfeksiyonların, ishalin ve kolon kanserinin önlenmesinde, karaciğerin ve böbreğin görev yükünün azaltılmasında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olabilmektedir. Aynı zamanda sindirim etkinliğinin ve gıdalarla alınan bazı vitaminlerin ve minerallerin emiliminin artmasını sağlayabilmektedir. Bir diğer yararı da laktoz intoleransı üzerine olan etkisidir. Laktoz intoleransı vücutta laktaz enziminin sentezlenmemesi nedeniyle laktozun parçalanmaması sonucu oluşan rahatsızlıktır. Probiyotiklerin bu rahatsızlığın giderilmesinde önemli rolü olmaktadır. Laktoz intoleransı olan kişiler süt ürünlerini tüketemezler ve vücut için gerekli olan kalsiyum ihtiyaçlarını sağlayamazlar. Probiyotik kaynaklı süt ürünlerinin tüketilmesi gerekli kalsiyum alınması ve osteoporoz riskinin azaltılması adına önemlidir.
Sonuç olarak kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için antibiyotik kullanımını ciddiye alın ve gerekmediği müddetçe kullanmayın. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA