TÜRK MUSİKİSİNDE BİR HAMLE ,


Bu makale 2017-02-27 05:00:46 eklenmiş ve 7488 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Osmanlı Dönemi’nde  müzik saray bahçesinde ud, def ve klarnet  ile başladı. Halk müzisyenlerinin askeri, dini, klasik ve folklorik türlerde yarattığı müzikle devam etti. Müzisyenler Irk, dil, din ve mezhep farkı gözetmeksizin korundu, desteklendi. Ülkenin fikir ve sanat adamlarını toplayıp musiki eğitimlerini veren saray, Türk musikisinin gelişmesine vesile oldu.
Osmanlılar döneminden gelen müzik alışkanlığı ve merakı Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. Mustafa Kemal ATATÜRK Ankara’da Musiki Muallim Mektebi’nin,  Riyaset-i Musiki Heyeti’nin, İstanbul Belediye Konservatuarı ile Ankara Devlet Konservatuarı’nın  ve Askeri Müzik Okulu’nun açılısında öncülük etmiştir. Ayrıca yetiştirilmek üzere yurtdışına sanatçılar göndermiştir. Atatürk’ün devam ettirdiği bu tutkusu zaman içerisinde yurdumuzu kaplamış, hatta   dışarıya taşmıştır.
Türkiye’de son elli yıldan bu yana yüzlerce dernek veya müzik topluluğu kurulmuştur. Bu topluluklar  Türk musikisini yaşatmakta ve yaptıkları her konserde 250 ile 1000 kişiye müzik zevki tattırmaktadır.
Hal böyle iken gittikçe büyüyen bu müzik gruplarının  desteklemesi ve   bir çatı altında toplanması zarureti doğdu. Grup Ofisi AŞ ve Hitit Güneşi Gösteri Sanat Derneği’nin kurucusu  Gürşen SEVİNÇ , TRT Ankara Radyosu kanun sanatçısı Tahir AYDOĞDU ile TRT sanatçısı Kadri ŞARMAN’dan oluşan  Müteşebbis Heyet’in   ve 5 kurucu derneğin 6-7 ay çalışması ile 22 Nisan 2015 tarihinde  Türk Musikisi Federasyonu’nu (TÜMFED) kuruldu.
Türkiye’de bir ilk olan bu federasyonun başlıca amacı; ülkemizdeki her türlü Türk Musikisi çalışmaları yapan dernekleri bir çatı altında toplayarak sosyal ve kültürel dayanışma yaratmaktır.
  Yapacağı organizasyonlarla Türk Musikisini koruyacak , yeni yetenekleri, başarılı gençleri ortaya çıkaracak.  onları destekleyecektir.,
“Türk musikisinde bir hamle, bir emek, bir özveri” sloganı ile yola çıkan Federasyon: çalışma alanlarını  zamanla Doğu’dan  Batıya, Kuzey’den Güney’e kadar tüm ülkeyi kapsayacak şekilde büyütecek. üye sayısını birkaç ay içerisinde 20’ye ulaştıracaktır. Yasal prosedüre uyma  zorunluluğu katılımı yavaşlatmaktadır. 
22 Nisan 2017 de 2. kuruluş yıldönümünü Kutlayacak olan Federasyon Türkiye çapında bir ses yarışması düzenlemiştir. Bu yarışmanın yarı finali 8 Nisan 2017 tarihinde , finali  ise 29 Nisan 2017 de  Tekidağ / Çorlu’da yapılacaktır
Ayrıca 24 Mart 2017 tarihinde federasyon üyesi derneklerden 120 korist ve  solistin katılacağı “ 1.TÜMFED TÜRK MUSİKİSİ KONSERİ” düzenlenmiştir.Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin 1600 kişilik salonunda yapılacak konserin konuk sanatçısı Akşehirimizin medarı iftiharı MELİHAT GÜLSES olacaktır.
Azimle, özveri ile hedefine ulaşmakta olan Federasyonu; Türk musikisine  ve sanatçısına gönül veren herkesin ve her kuruluşun  desteğini beklemektedir. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA