YUMURTALAR ÇÜRÜDÜ


Bu makale 2017-02-06 18:57:09 eklenmiş ve 16845 kez görüntülenmiştir.
Erdoğan Özbakır

Bundan 50 yıl önce yaşanan büyük sel felaketinden sonra sıcak yaz günlerinde Tekke Köyü yolundaki GAVUR HAMAMINA taşınmaya başladık.
Bahçesinde derin ve büyük bir yüzme havuzu vardı. Yarım kalan yüzme öğrenimine! burada devam ettim. Kapıda bekleyen Hacı Hafız’ın eline ücretini verip içeri giriyorduk. 
Çoğu kez mahalle arkadaşlarımla birlikte olurduk. Ellerimizde ikişer su kabağı...
Onları suya batmamak için bellerimize bağlardık.
Gelen giden çoğalınca Hafız ücretlere zam yaptı. Kimsede para yok içeriye giremedik. 
Akşehir’de 1957 ve 1958 yıllarında yaşanan sel olayından sonra ilgililer önlem olsun diye Köyceğiz mevkiinde çay üzerinde bentler yaptı. Duvarları 8-10 metreye varan yükseklikteydi. Bunların kalıntılarını bugün hala görebilirsiniz. Bugün en belirgin alanı Park Ormanı denilen yerde Baba Nimet mezarının hemen dibinde şelale konumunda olan duvardır. 
İlk yıllarında oldukça derindiler. Daha sonra 1968 yılına gelinceye irili ufaklı seller devam etti. Sürüklenen taş, kum, toprak çok kısa zamanda duvarların ötesini doldurunca buralar seki haline geldi...
Bu mini göletlerin su tuttuğu dönem (1960-1963 arası) Gavur Hamamı için para aramaktan kurtulduk. Yeni adresimiz Köyceğiz’deki bentler oldu. Hem bedava hemde ortam çok güzeldi. Yakındaki değirmenin yanında çeşmeden akan akan suyun yakınında söğüt gölgelerinin altında yanımızda getirdiğimiz top yumurta, yeşil soğanla piknikler yapardık.
Ömrü uzun olmadı. Yüzdüğümüz su kısa zamanda sıfırlandı, bizim bu defter de kapandı. 
Çocukluk yıllarımızın düşler alemini bu bölgede yaşadık. Sonrasında bu bölgenin ahalisi şimdi yetmiş evler diye bilinen Isparta yolu kenarındaki yerleşime taşındı. Oradaki evler kendi kendine yok olup gitti...
****
Bizim yüzme maceramız da böylece bitti. Bazı büyük bahçelerinin sulama havuzları vardı. Ama sahipleri ne olur ne olmaz boğulan olur sonrada başıma bela olur diye izin vermiyorlardı...
Artık tek alternatifimiz kalmıştı. Hıdırlık’taki sulama havuzu. Küçükler yanlarında bir büyük olamadan gidemezdi. Bizde artık 14-15 yaşlarındaydık. Yandan kenardan burayı yüzmek, serinlemek için kullanmaya başladık. 
70 yılların sonunda bu iş bitmişti. Ferhan Ballı’nın Belediye Başkanlığı döneminde bir hamle yapılıp havuz bakıma alındı. Çevre düzenlemesi yapıldıysa da düzen tutmadı. yok olup gitti.
****
Neredeyse 25 yıl Akşehir’in gençleri yüzmek için ortam bulamadı. Aynı yıllarda Avrupa’nın bütün ülkelerinde en küçük köylerinde sosyal tesisler bünyesinde kapalı yüzme havuzları varken bizde su birikintisi bile yoktu.... Taaaki 3-4 yıl öncesine kadar.
Şehrimize açık ve kapalı yüzme havuzu yapıldı. İhaleyi bir Konya firması aldı. Sevindik gidip üye olduk. Aidatını peşinen yatırdık. 
Bu işletmeci her Konya’lının Akşehir’e yaptığını tekrarladı.
Kapalı havuzdaki su hiçbir zaman olması gereken 28 0C sıcaklığa ulaşmadı. Kış aylarında buzdan çıkıp ayaza girme gerçeği tadını kaçırdı. Derken bu firma aniden çıktı gitti. Bizim de peşinen ödenen paralarımızın üzerine yattı.
Şimdi Akşehir’li bir firma çalıştırıyormuş. Yeni koşullar nasıl bilmiyorum. Çünkü birçok nedenden dolayı ihtiyaç duymuyorum. Buralara gitmiyorum. Son durum nedir bilmiyorum.
Bizde tavuklar yumurta çürüdükten sonra doğuyor
Vay! benim gençliğime...
Not: Dikkat ettiniz mi konumuzun içinde kızlarımız kadınlarımızdan hiç söz etmedim.
“Sanki onlar
Yaşamımızda hiç yoktular
Halbuki her zaman olduğu gibi
Bir orman kadar; ÇOKTULAR”
Ve sonunda bazı doğru işleri kendi yorumları doğrultusunda ve “bize göre” yanlış adamlar: Yaptı. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Nefis
Mutlu Kartal 2017-02-14 14:14:13
Çok leziz bir yazı, elinize sağlık. Tekke deresinde, 80'li yıllarda çok yüzdük. Oradaki yıkıntı evlerin yaşayanlarının nereye taşındığını da yeni öğrendim! Yüzme havuzu kültürümüz ve kadınlar üzerine tespitlerimiz de medeniyetimizin tanımlaması. Elinize sağlık.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA