TÜRK ORDUSU SURİYE’YE GİRER Mİ?


Bu makale 2017-02-06 18:42:27 eklenmiş ve 5052 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

ABD’nin yeni başkanı Trump Suriye’deki PKK PYD’ye Türkiye’nin bütün ısrarlarına rağmen 300 kadar zırhlı son model araçlar vermesi, Türk Amerikan ilişkilerini tamamen gerdi. Amerika PYD’ye verdiği zırhlı personel araçlarının veriliş nedenini basit bir gerekçeye dayandırdı. ABD Eski Başkanı Obama zamanında alınmış olan bir karar gereği dedi. Resmen yalan ve hileli bir gerekçe.
Daha önceki bir yazımda da bahsetmiştim. “ABD’den dost olur mu?” diye. Böyle saçma bahanelerle çocuklar bile inanmaz.
ABD ile Rusya, Suriye konusunda kesin olarak gizli bir anlaşma yaptılar. Gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorlar. İkisine de inanmıyoruz.
Trump kendini adeta İsrail’in fedaisi sayıyor. “İsrail’in güvenliği için bütün tedbirleri alacağını” söylüyor. Yani İsrail için Ortadoğu’da bir savaşın çıkması an meselesi. Hatay üzerinde düşürülen Rus uçağının kini ve acısı her ne kadar barıştık sinyalleri versede Putin’in içinden çıkmamış.
Türkiye’nin gündemi anayasa oylaması. Ege adalarının yunan işgaline uğraması ekonomisi FETÖ davalarıyla tıkanmış durumda. ABD, Rusya, Almanya gizli bir işbirliği içindeler. Her konuda Türkiye’yi sıkıştırıyorlar. Ülkemizi ya Suriye’de bir savaşa sokacak ya da bir iç savaş çıkartacaklar. Ben Suriye’de savaşa girileceği kanısındayım. Çünkü Suriye’de durum çok tehlikeli boyutlara ulaşmış vaziyette. Şayet Ortadoğu’da bir çatışma (şimdilik) kaydıyla ertelenir ise bu defa iç savaş çıkarmanın yollarını yollarını arayacaklar. İstanbul, Gaziantep veya Diyarbakır gibi kentlerde önüne geçilemeyecek şiddetli çatışmaların hesapları yapılmış durumda. Bu kentlerden sivil toplum kuruluşları ile terör örgütleri bazı HDP’li siyasiler birleşerek hemen Birleşmiş Milletlere sözlü yazılı müracaatlarda bulunacaklar. Çok ağır ithamlarla Türkiye’yi şikayet edecekler. Bunu fırsat bilen B.M. hemen harekete geçecek. İlk defa İncirlik üssünden başlayacağını ve diğer şehirlerde de BM askerlerinin konuşlanacağı Türkiye’nin sevr şartlarını kabul etmeye zorlanacağı Amerikan medyasında yazılır çizilir oldu.
Peki referandum ne olur dersiniz? Önümüzdeki Mart ayının ortalarına doğru Suriye’deki durum şekillenecek. Referandum Suriye’deki gelişmelere göre değerlendirilmelidir diye düşünüyorum. 
Diplomatik yollardan Suriye krizi çözülmezmi? Eğer Suriye’nin kuzeyindeki konton bölgelere dokunmazsak doğudaki İran sınırından başlayıp Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Urfa, Antep, Hatay, Adana, Mersin, hatta Antalya gibi illerimizi verirsek hemde bu illerimizin Suriye’deki konton bölgelere dahil olmasına göz yumar, razı olursak! Dikkat edin bu kadar taviz de yetmiyor. Büyük Kürdistan’ın kurulmasına ve Akdeniz’e inmasine de razı olmaya zorluyorlar bizi. Öyle veya böyle Sevr’i önümüze koyuyorlar. 
Bu şartları kabul edersek hem diplomatik anlaşmalar olur! Olur ama ülkemizin yarısını kaybetmiş oluruz. Peki bunların ardından ne gelir? 
Ne gelecek  bir sene sonra Türkiye diye bir devlet ortadan kalkıp yok olur. Türk milleti diye millet tarih sahnesinden silinir gider.
Yeniden bir kurtuluş savaşı bizi bekliyor gibi!
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA