GİZLİ DÜŞMAN: ŞEKER


Bu makale 2017-02-03 18:24:07 eklenmiş ve 6228 kez görüntülenmiştir.

Bu yazımda size vücudumuza birçok zararı olan düşmanımız olan şekerden bahsedeceğim. Evet şimdi size şekerin zararlarından  tek tek bakalım.
Damar tıkanıklığı: Şeker kimyasal özellikleri sebebiyle kolesterolden daha fazla damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Damarların sertleşmesine ve plak oluşturmasına neden olur. Bu durumda da toplumumuzda da sık görülen kalp krizine  yol açan sebeplerin arasında yer alır.
Bağışıklık sistemi: Çok tehlikeli bir bağışıklık baskılayıcısıdır. Şeker tüketimi arttıkça bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Yüksek kan şekeri , insanların enfeksiyonlara kolayca yakalanıp ve tedavilerinin daha güç olmasına neden olmaktadır.
Şişmanlatıcı:Şeker vücudumuzda fazla miktarda ensülin salgılanmasına sebep olur. Pankreas bezi kan şekerindeki ani yükselmelerde sisteme fazla miktarda ensülin salgılanıyor. Çok kısa bir süre sonrada insülin direnci oluşuyor. Yüksek ensülin seviyeleri ve insülin direnci oluşumu bel kalınlaşması , göbek oluşumuna,karaciğer yağlanmasına , safra taşlarının oluşmasına, diyabete ve obeziteye neden olmaktadır.
Hafıza zayıflatıcı: Yüksek miktarda şeker tüketen insanlarda beyin harabiyeti oldukça yüksektir. Bazı araştırmalar sonucuna göre Alzheimer hastalığı için ‘Tip-2 diyabet’ tanımını kullanıyor. Kanda şeker arttıkça beyin fazla yorulup hızlı yıpranıp güç kaybı ile karşılaşılmaktadır.
Kıkırdak sorunları: Şeker eklemlerimizinde  tahrip olmasına neden oluyor. Yalnızca eklem kıkırdaklarına zarar vermeyip bunun yanında da kemik erimesine de neden olur.
Şeker ayrıca fruktoz tüketimi fazla olanlarda Gut hastalığına ve hiperinsülinemi ye oldukça sık rastlanmaktadır.
Peki ne yapabiliriz?
Çaylarımızı şeker yerine karanfil  ve limon ekleyip şeker tüketimini bırakabiliriz.
Rafine şekerlerden uzak durmalıyız.
Evde sağlıklı olarak tüketeceğimiz tatlıların içerisine şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz.
Düzenli bir şekilde egzersiz ve gün içerisinde bol su tüketimimiz olabilir.
Bu yazıyı okuduktan sonra şeker hakkındaki düşüncelerinizi  yeniden gözden geçirip alışkanlılarımızı bırakıp herkese  sağlıklı bir yaşam dilerim. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA