MÜZİKSİZ HAYAT OLAMAZ


Bu makale 2017-01-24 19:28:04 eklenmiş ve 9339 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Müzik  arkadaşlığın, dostluğun, sevginin, aşkın  ve beraberliğin mayasıdır.  Aynı zamanda müzik iyi bir tedavi aracıdır.. Ruhsal bozukluğu olan hastaların müzikle iyileştiği ve  sağlığına kavuştuğu kesindir.  Müzik doğumla hatta doğum öncesi başlamaktadır. 
Bebeğin anne karnındayken 16 haftadan sonra annenin kalp atışlarını  duyduğu, 26. haftadan itibaren sesleri  ve  müziği ayırt etmeye başladığı, tango gibi ,vals gibi sakin müziklerin özellikle Mozart eserlerine duyarlı  olduğu söylenmektedir.
Bebeğin doğduktan sonra  duyduğu ilk canlı müzik annesinin söylediği ninnidir. Ninni ile başlayan müzik ömür boyu devam etmektedir.
İnsan hayatı  sesli ve sessiz anılarla doludur. Pek çok şarkı sözü sevgi ve aşk üzerine yazılmıştır.
Hayatımızda iz bırakan bir şarkıyı duyduğumuz zaman  uzaklara gideriz.   Bazı şarkılar  aramızdan ayrılanları anımsatır, gözlerimizden  yaş  gelir.
İlk okula başladığımızda “ Daha dün annemizin kollarında yaşarken çiçekli bahçemizin yollarında koşarken...” şarkısını söyleriz. 
Sonra başka okul şarkılarını öğreniriz Rahmetli babam Şükrü SEVİNÇ’in Karaağa İlkokulu’nda öğrencilere öğrettiği şarkılar hala hatırımdadır ,beş yaşında kayıtsız olarak okula devam ederken  ben de öğrenmiştim:
- Gidiyorum gurbet ele ya dönülür ya dönülmez .
– Arpada buğday çeç  olur a canım, güzeller güleç olur. 
–Manastır’ın ortasında var bir havuz canım, havuz
    bu yurdun kızları hepsi de yavuz
- Başka bir aşk istemez aşkınla çarpar kalbimiz ey Vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz … 
40 lı yıllarda babamın bir eğitmen Musa Güleç’le birlikte 30- 40  çocuğu  Karaağa İlkokulu’nda okuttuğunu ve okulu öğrencilerin getirdiği birer odunla ısıttığını hatırlıyorum. 
Müzik, insanın gerek okul hayatında gerekse iş hayatında sık sık karşısına çıkmaktadır.
Müziksiz bir ortam düşünülemez. İstiklal marşı, onuncu yıl marşı gibi hep birlikte okunan marşlarımızı duyduğumuz zaman kalbimiz atar. Mehter marşları çalınınca  sanki  ayaklarımız harekete geçer.
Günde 5 vakit huşu ile dinlediğimiz ezan 5 ayrı makamda okunmaktadır. Sabah ezanı ‘’saba’’, öğle ezanı ‘’rast ‘’ ikindi ezanı ‘’hicaz’’ makamındadır.
 Mevlana’nın  görkemli şebi aruz törenleri Süleyman Çelebi’nin mevlidi, ilahiler, maçlarda ve mitinglerde atılan sloganlar ramazan geceleri  çalınan davullar , sokaktan geçen yoğurtcunun , bozacının  sesleri çocukların Yağ satarım bal satarım oyunları hep müziktir.Yani müzikle yaşıyor, müzikle kalkıyoruz .
Atatürk 1925  yılında İzmir Kız Öğretmen Okulunu  ziyaretinde bir öğrencinin  “Hayatta müzik lazım mıdır ?’’ sorusuna ”Hayatta müzik lazım değildir; çünkü hayat zaten müziktir.’’ Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat, zaten mevcut olamaz.’’Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir” diye cevap verir. 
Görüldüğü gibi hayatın her safhasında müzik vardır. Doğuşta müzikle başlayan hayat bazen sessizlikle veya “ti” sesi ile biter. Bazen de alkışlarla, ağıtlarla ve “Chopin” in cenaze marşı ile sona ermektedir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Yüreğinize Sağlık
Alper Yüksel 2017-04-06 13:52:55
Yüreğinize,düşüncelerinize,emeğinize sağlık Gürşen Hocam.Müzik hayattır, hayatı seven insanların işidir.Sizin gibi insanlar var olduğu müddetçe müzik yaşayacak ve yaşatılacaktır.
müziksiz hayat olmaz
fuat yöndemli 2017-01-25 09:54:38
Kaleminize sağlık. Elleriniz dert görmesin. Müziğin önem ve değeri ancak bu kadar veciz anlatılabilirdi...
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA