SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLİR Mİ?


Bu makale 2017-01-24 19:05:42 eklenmiş ve 1494 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Resmi makamlanr ülkemizdeki Suriye’li misafirlerimizin sayısının üç milyon kişi kadar olduğunu söylüyor. Ancak bazı araştırmacı STK’lar bu sayının en az 4-5 milyon kişi olduğunu söylüyorlar.
Ülkemizdeki sığınmacı Suriyeliler 81 ilin ve ilçelerinin tamamına dağılmış durumdalar. Kendileriyle konuştuğum Suriyelilere bazı sorular sordum. “Türkiye’nin neresinde yaşamak istersiniz?” Cevaben: “hemen hemen hepsinden Adana, Hatay, Gaziantep” dediler. İkinci bir soru daha sordum. “Savaş sona ererse Suriye’ye geri dönmek istermisiniz?” Sorunun cevabında yine hepsi de “Savaş sona erdiğinde bir gün bile durmayız.” dediler. “Köyümüzün kentimizin talan edildiğini virane olduğunu biliyoruz. Her zorluğa katlanırız yeniden inşa ederiz. Yeter ki savaş dursun.” dediler. Hepsinin gözlerinin nemlendiğini ve hepsini bir heyecan fırtınasının sardığını gördüm. “Neden güney illerinde yaşamak istiyorsunuz?” sorusuna “ Çünkü güney illeri Suriye’ye yakın. Ülkemizden taze haberler almak istiyoruz. Hem de geri dönüşümüz daha kolay olur.” dediler. Bu kadar insanı bir arada görünce birkaç soru daha sormaya niyetlendim. Ve dedim ki “Salimen Suriye’ye yani kendi topraklarınıza döndüğünüzde Türkiye hakkında fikir ve hatıralarınız ne olur?” İçlerinden bazılarının suskun kaldığını gördüm. Yaşlı olan birinin diğerlerinin yüzüne bakarak “Türk’ün devletinden de milletinden de çok büyük iyilikler gördük. Bunu hiç bir zaman inkar etmiyeceğiz ve unutmayacağız da. Bizden sonra gelecek nesillere de türklerin nasıl vefalı bir millet olduğunu anlatacağız.” “Peki huzurlu musunuz?” dedim. Yine yaşlı olanı “Tabi ki huzurluyuz sağlık ve tedavi de hiç bir sıkıntımız yok. Barınma ve sosyal hizmetler hususunda da ufak tefek aksamalar var ama bizim de hatalarımız var. Biz askerlik vergi üretimi v.s. gibi hizmetlerde bulunamıyoruz. Bunun farkındayız. Zaten kendimiz sığınmacı ve misafiriz.” dediler. 
Bazen siyasiler Suriye’li sığınmacılara T.C. vatandaşlığı verilmesini dillendiriyorlar buna ne dersiniz?” “Vallahi böyle sözleri bizde duyuyoruz. Türkiye’nin gündemini de yakından takip ediyoruz. T.C. bize vatandaşlık hakkı verirse karşıda bir Suriye devleti var. O devlet bize karşı nasıl bir tavır alır? İşte onu bilmiyoruz. Vatandaşlık bence çok erken. Suriye vatandaşlığından asla vazgeçmeyiz. Orada mal varlığımız taşınmaz mülkiyetlerimiz var. Nasıl vazgeçeriz? Hele barış sağlansın. Derhal geri döneceğiz. Vatansızlık bize çok şey öğretti. Türk milletine minnettarız.” Ben bunları İSTASYON gazetesinde yazacağım dedim. “Tabiki yazarsın mahzuriyyet yok.” dedi.
Görünen odur ki ülkemizde misafir bulunan Suriyeliler vatan hasreti çekiyor. Onlar Türkiye’de kendilerine nasıl davranıldığını çok iyi biliyorlar. T.C. vatandaşlığı onlar için pek elzem de değil. Bu günlerde Türkiye’nin ufku çok sisli görünüyor. Bakalım önümüzdeki günlerde başkanlık seçimlerinde Suriyelilerden oy almak için vatandaşlık verilir mi? Bekleyip göreceğiz... 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA