ALTMIŞ YIL ÖNCESİNDE...


Bu makale 2017-01-23 19:03:32 eklenmiş ve 17789 kez görüntülenmiştir.
Erdoğan Özbakır

İnsan yaşamında bugüne ait detayları çabuk unuturmuş ama uzun geçmişe ait anılarını çok iyi anımsarmış. 
Omuzlarımın üzerinde duran bu antik! kafa beni aldı atmış yıl öncesine götürdü. 
Evimiz bugün AKM denilen yapının çok yakınındaydı. 
Adı şimdi değişti mi bilmiyorum Balıkçı Sokak içindeydi. Şimdi bir kaç mizahçının büstlerinin bulunduğu parktan yukarı çıktığımızda AKM binasından sonra yolu geçip Kızılay Aşevi’nin olduğu yere gelirsiniz. Tahminen 50 metre eninde 400 metre uzunluğundaki alanda türbe köprüsü yanında bir kaç salaş dükkan bir süre sonra itfaiye olan bölgede bir buz fabrikası vardı. 
Burada imal edilen buz kalıpları özellikle yaz aylarında satılan Akşehir Gazozlarını soğutmak veya dondurma imal etmek için satın alınırdı. Bu imalathane kapanınca yine yüz yılın başlarında olduğu gibi Sultandağ’larının kuytu köşelerinde sıkışmış kar kütleleri ustaca kesilip kıl çuvallara sarıldıktan sonra eşeklere yüklenir Akşehir’e taşınırdı...
Buz dolabı kimsede yok, evlerde tel dolaplar var. Soğutma işi eşeklerin taşıdığı karlara kalmış. 
******
Şimdi tam AKM binasının olduğu bölümde iki kademeli bir yüzme havuzu vardı, toplam alanı 100 metrekare derinlik 100 cm kadardı. 
Havuzu çevreleyen duvarın dar bölümünün tam ortasında bir arslan heykelinin ağzından su geliyor içini dolduruyordu. Ulaşabildiğim canlı kaynaklardan öğrendiğime göre burası gelmiş geçmiş en ünlü Belediye Başkanımız Mustafa Şarlak tarafından (1938-46) yıllarında yapılmış. (Mustafa Şarlak kurmuş olduğu Merkezi Su Dağıtım Şebekesiyle soyadıyla hala anılan “ŞARLAK” suyunu evlere taşıyan kişidir.) 
Yine onun eseri olan bu yüzme havuzunun son günlerine yetiştiğimde 6-7 yaşlarındaydım. 
Çok korktuğum bir “Osmanlı” kadını olan annemden kaçacak bir fırsat bulduğumda kendimi bu havuza atar dönüşümde sıkı bir dayak yerdim. (Osmanlı kadını deyimi bugün “dominant kadın” tanımı yerine kullanılırdı.) 
Sonraki yıllar içinde buranın su kaynağı kesildi duvarları yıkıldı o meşhur arslan heykeli kayboldu gitti. 
Şimdiki “Kızılay Aşevi”nin olduğu yere 80-90 cm “kod” farkını çıkıp gelince çevresi düzenlenmiş küçük süs havuzuna geliyordunuz. Çayır çimen çiçekler bir kaç kanepe...
Yüzmeyi o havuzda bu dünyanın yaşanası bir yer olduğunu işte bu ortamda öğrendim. 
Devam eden yıllarda Türbe köprüsünden buşlayarak ilk bölüm Temizlik işleri garajı sonra İtfaiye binası devamında park daha ilerisi top oynadığımız boşluklar haline dönüştü.
Yine ömrü uzun olmadı yaşanan sel felaketiyle sürüklenen devasa kökler, taşlar kayalar bölgeyi perişan etti. Çay tamamen dolmuştu. Getirilen devasa kepçeler kumu toprağı şimdiki Gülmece Parkı’nın olduğu tarafa, kökleri kayaları AKM’nin olduğu bu alana yığdı.
Futbol oynamak için kullandığımız alanı kaşbetmiştik ama ortaya artık muazzam bir saklambaç alanı çıkmıştı...
Bu dönemi yaşarken çocukluk yıllarını doldurduk. 
Sizleri kent tarihinin bir köşesine doğru götürmek istedim. Sıralamada belki biraz eksiğim veya yanlışım olmuştur ama işte böyle bir dönem yaşadım...
Bu kentin kültürel mirasına katkı bırakmak için YAZDIM.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA