GİZLİ DİN TAŞIYANLAR


Bu makale 2017-01-22 18:46:56 eklenmiş ve 2048 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Bu günkü yazımızda anadolunun gizemli coğrafyasında gizli din taşıyanlara yer vermeye çalışacağım. 
1400 yılında Endüyüs yahudilerinin İspanya’dan Polonya’dan ve kıta Avrupası’ndan çıkarıldıktan sonra 1402 yılında Osmanlı’nın sürgün yahudileri kabulünün ardından neler oldu neler?
Ancak bu yahudileri ve müslüman görünen gizli yahudileri gelecek yazımızda ele alacağım.
Esas konumuza dönelim 1071 Malazgirt Savaşı’nın ardından Anadolu’nun türkleşmesi ve müslümanlaşması Avrupa’yı derinden sarstı. 1453’deki Bizanns’ın yıkılışı Hıristiyan toplumunu telaşlandırdı. Dini müslüman olan türklerin karşısında Hıristiyan olarak hayat tarzlarını devam ettirmelerinin zor olduğunu gizli din taşıyanlar biliyordu. 1461 deki Trabzon Rum Devleti’nin Sultan Fatih tarafından fethi ile işte bizim hikayemizde burdan başlıyor. BİR RUM DÖNMESİ MOLLA SÜLEYMAN Yunancada din değiştirenlere (klotoi) deniyor. Yorgo Andreodis esas dinlerini gizleyen rumları bakın nasıl anlatıyor. (Trabzon’un Kromni köyündeki Molla Süleyman adında bir gizli Hristiyan rahatlıkla Kur’andan değişik metinleri ezberden okuyabilirmişNİhayetinde onların topraklarının ürettiği bir hocaydı. Onların hocasıydı. Öylesine ketum ve akıllıydı ki bir birleriyle o kadar farklılıklar gösteren köylülere tavsiyelerde bulunabilecek yegane kişi olarak bölgeyi etkisi altına almıştı.(1)) İşte bu Hristiyan Rumlar çocuklarının Müslüman ve Türkleşmesini istemiyorlar, gelin aldıkları Türk kızlarını vaftiz etmeden asla gerdeğe sokmuyor, sudan bahanelerle Türklere de kız vermiyorlardı. Görünürde müslüman olan müslüman adı taşıyan bu hristiyanlar evlerinin bodrum katına yaptıkları mabetlerinde ibadetlerini yapıyorlardı. Bu bölge halkının gizli hristiyanları yaklaşık 250 yıl kadar dinlerini gizlediler. 1828’deki Osmanlı Rus harbinin ardından Rusların Karadeniz ve Doğu Anadolu’da görünmelerinin akabinde dinlerini açığa çıkarmaya başladılar. Bu arada tanzimat fermanının gelmesiyle dini hürriyetlerini etnik eşitliklerin de geldiğini fark edince hakiki dinlerine döndüler.Tanzimat fermanını yanlış anladılar. Gördüler ki Türkler din değiştirmiyor, İslam dini de Osmanlı’da din değiştireni pek sevmezdi, azınlıkta kaldıklarını ve büyük hatalar yaptıklarını fark ettiler. Hemen İngilizler devreye girdi. “İslamiyet’ten ayrılmayı suç sayan Şer’i yasaların” kaldırılmasını önerdilerse de bir sonuç alamadılar. Sehven de olsa dinlerinin açığa çıkmasıyla geri dönüşün olamayacağını biliyorlardı. İşte Molla Süleyman’ın çocuklarının o zaman ki haçlı ittifakı imdadına yetişti. Silah ve para Rumlara oluk oluk akmaya başlayınca şımardılar. İhanet başladı. Çete gurupları oluşturdular. Her gün Türk köyleri baskına uğruyor ve talan ediliyordu. 500 yıl beraber yaşayıp da ekmeğimizi bölüştüğümüz gizli dinin elemanları bizi arkamızdan hançerliyorlardı. 
Karadeniz’in bağrından topal Osman diye bir yiğit çıktı da büyük katliyamları önlemiş oldu. İşte bize vatan olan bu toprakların karşılığında milyonlarca şehit verdik. Hepsinin de ruhları şad olsun. 
1- Kaynak: Yorgo ANKREODOİS
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA