BÜYÜK ŞEYTAN ASTANA’DA!


Bu makale 2017-01-20 18:28:04 eklenmiş ve 1651 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Önce büyük şeytanın ne olduğunu söyleyelim de merak etmeyin. 1979 Şubat ayında İran devrimini gerçekleştiren İmam Humeyni’nin ilk defa “Büyük Şeytan” dediği ABD idi. “Küçük Şeytan” ise o zamanki Sovyetler Birliği.
Humeyni’nin deyiminden sonra Dünya Siyaset literatöründe kim büyük şeytan diye söz etse ilk akla gelen hep ABD olmuştur.
Konuyu dağıtmadan Astana’ya gidelim. Kamu oyunun da yakından takip ettiği Suriye İç Savaş’ında dört devletin nice müşküllerden sonra bir araya gelebildiği Suriye’ye yeniden şekil verme hususu. Türkiye, Rusya, İran Suriye’nin Astana’da bir araya gelip ortadoğunun jeopolitik yapısını tekrar masaya yatırıp da çözüm bulacaklarken ne hikmettir bilinmez Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, “Astana’daki masada ABD’nin de olması gerektiğini söyleyiverdi. Diğer üç ülke (HOPPALA bu da nerden çıktı) dercesine irkildiler. Türkiye ısrarını sürdürünce onlar da peki dediler. Önümüzdeki günlerde Kazakistan’ın yeni başkenti Astana’daki masada büyük şeytan ABD de olacak. 
Türk dış İşlerinin kafasında önceden de büyük şeytan var idiyse neden bunu düşünüp tasarlayıp da söylemediniz? Şimdi diplomaside tamamen akıllar karışıp da şüpheler uyanmadımı dersiniz? Tabi ki öyle de oldu. Astana’nın kapalı kapılarının ardından çok çetin pazarlıkların olacağının işaretleri şimdiden görünüyor gibi.
Keşke bu lanet olası dünyanın nefret ettiği ancak hiçbirşey yapamadığı Coni masada olmasaydı. Yanı başımızda ileriki yıllarda başımıza çok büyük belalar açacak olan ırkçı bir kürt devletinin kurulmamasının mücadelesini Fırat Kalkanı Harekatı ile veriyoruz. Lakin orda da ayağımız yere sağlam basmıyor. ÖSO Özgür Suriye Ordusu dinini, vatanını, kurtarmak için savaşmıyor ki! para için çarpışan ordan burdan toplama insanlar.
Askerimiz PYD’nin Akdeniz’e inmesinin önünü şimdilik kapattı. Halep’in düşmesi, Esat’ı cesaretlendirdi. Rusya’nın da Lazkiye Limanını kullanımını yüz yıllığına Esat’la anlaştığı rivayet edilmektedir.
2015 Kasım ayındaki Rus uçağının düşürülmesiyle PUTİN’in nasıl bir tavır koyduğunu hatırlayın.
Heşti, Şabi ve ŞİA meshebinin dünyadaki tek hamisi İran’ın Suriye’deki ayak oyunları Suriye coğrafyasının tamamına Şİİ meshebini hakim kılmak için İran her oyunu oynar.
Görünen odur ki, komşularımız iç açıcı değil, güven de vermiyor.
Kıbrıs bir sorunlar yumağı çöz çöz çözülmüyor. 
Yer yüzünün en sıkıntılı yerinde yaşadığımızın farkındayız. Gönül isterdi ki büyük şeytan Astana’daki pazarlıklarda olmasın!
Umarız ki savaş alanlarında kazandıklarımızı masa başında kaybetmeyiz.  
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA