AMERİKA’DAN BİZE DOST OLUR MU?


Bu makale 2017-01-11 05:28:00 eklenmiş ve 2169 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Bin sekizyüzlü yıllarda sanayi devrimini tamamlayan Amerika, teknoloji bakımından ilerleyince, ekonomik, kültür, sanat, spor faaliyetlerinde dünyada çığır açan bir ülke olmuştu.
İngiliz kültürüyle yetiştirilmiş bir batı toplumunun kökeninde ve genlerinde zafer sömürgecilik ve talan ruhu vardır. İşte bu emperyal ruh Amerikan diye bir ulus yarattı. 
Dünya’da ilk anayasayı Amerika yaptı. 50 cumhuriyetin birleşmesinden fevkalade ve muazzam bir güç meydana geldi. İşte bu güç kıyamete kadar acısı, ızdırabı, kini, nefreti silinmeyecek olan fitne ve husumeti başlattı. Bu arsız şımarık yüzsüzlerden doymak bilmeyen bir iştihaya sahip katiller sürüsü oluşunca dünyanın her tarafından kan akmaya başladı. İkinci Dünya Savaşında Japonya’nın Nagazaki ve Hiroşima şehirlerine atom bombası atarak ilk ve en büyük katliamını burada yaptı. 
Yanına İngiliz, Fransız, Rus ve Çin’i de alarak (B.M.’de) döktüğü kanı ve işlediği cinayetleri meşrulaştırma hareketlerini ön plana çıkardı.
Amerika Türkiye’nin jeopolitik özelliğini bildiği için 14 Nisan 1950’de Menderes’in iktidara gelmesini fırsat bilerek bu gün bile net olarak açıklanamayan anlaşmalarla bir yılan gibi ülkemize çöreklendi. 1952’de biz NATO’ya girdik. (GLADYO) da bize girdi. Kore savaşından sonra incirlik üssü ve arkasından ihanetler zinciri ard arda ulandı.
Müttüfik diye bağrımıza bastığımız Amerika en mahrem yerlerimize sızdı. İhtilaller yaptırdı. Anarşik olaylar çıkarttı. Büyük İsrail’in B.O.P. projesini hayata geçirmek için orta doğu ülkelerinin bölünmesi gerekiyordu. İran devrimi ve İran Irak savaşının ardından 1990’da Kuveyt’in işgali. Buş Saddam savaşında Saddam’ın yıkılmasıyla çekiç güçün Kuzey Irak’a yerleşmesi ve Kandil dağında PKK’lı canileri Kandil’e yerleştirerek himaye etmesi iyiden iyiye ülkemizin huzurunu bozdu. 
Bunlar da yetmedi bir de IŞİD’i başımıza bela etti. IŞİD PKK ile çatıştı. Suriye’de kürtlerin kalesi olarak bilinen ayn el arap IŞİD tarafından düşürülmek üzereyken Barzani imdada yetişti. Habur’dan sonra ikinci bir rizalet daha yaşandı. Ve Hakkari’den kara yolu konvoyuyla konvansiyonel ağır silahların nakli: ABD ve Barzani bayraklarıyla silahların üstüne iri yazılarla Kürdistan yazarak ve askerlerin kollarında mini Amirekan bayraklarıyla adeta bir resmi geçit yaptılar. Bu tören esnasında her 100 km. bir ihtiyaç molası verip en lüx restoranlarda yemek yiyip de paraszını ödemeyip Hakkari, Mardin valiliklerine ödeten ABD=PKK’lılar Urfa’da biji Apo biji Obama sloganlarıyla karşılandılar. Tüm bu rezaletlere de Davutoğlu hükümeti göz yumdu. Şimdi can yakan yürek sızlatan gelişmelerin ardından ABD ile nasıl dost nasıl müttefik olacağız. Ben anlamış değilim, içime sinmedi.   
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA