DUVARDAKİ BİSİKLET


Bu makale 2016-11-28 04:59:35 eklenmiş ve 10226 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

alışma odasında, makamında kahpece, kancıkça, kalleşçe hazırlanıp patlatılan tuzaklı bir bomba ile şehit edilen Mardin Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün eşi, çocuğu, kayınpederi dostumuz Muammer Sun’a taziyelerimizi iletmek için geçen Perşembe günü birkaç gazeteci ve arkadaşımızla Altuntaş’a gittim.
Şimdiye kadar gerçekleştirdiğim taziyelerden elbette çok farklı. Şehadet şerbetini içen bir kaymakamdı ve kendisini tanıyan sadece bizler değil, bütün Türkiye üzülmüştü. Babasının cenaze namazını kıldırışında, konuşma ve tavırlarındaki samimiyetinde, iman ve metanetinde bulmuştum kendimi adeta.
O gün, eşi hastaneye gitmişti evde yoktu. Muammer Kardeşimiz karşıladı bizi. Taziye dileklerimizi iletip dua ve niyazda bulunduk. Muammer Bey: “Hocam, Derik’ten merhumun kendisinin ve evinin eşyaları geldi onu indireceğiz, bize az müsaade buyurur musunuz?” dedi. “Ne demek, bizler de yardımcı oluruz.” deyip birlikte kapı dışına çıktık.
27 plakalı bir kamyonet, arka kapak açıldı. Bisiklet, mukavva kutularda özenle paketlenmiş şehit kaymakama ait eşyalar… Her birinin üzerine içindeki yazılmış. Her halinden üzgün, bitkin görünen şehit kaymakamın yakın koruması ve Derikli iki vatandaş... Hoş geldiniz deyip hal hatır sorduk.
Eşyaları getiren Derikli esnaf Mehmet Zeki Tanış, şehit kaymakamın görevini çok iyi yapan bir insan olduğundan, Derik’e hizmet edebilmek için elinden gelen bütün imkânları kullandığından ve ilçe halkı tarafından çok sevildiğinden bahsetti. Ayrıca: “PKK veya orada cirit atan hain grupların bölgesine hizmet eden devlet adamlarını sevmediğini cümle âlem bilir; kaymakamımızın millete hizmet aşkını, Derik halkı tarafından çok sevilip sayılmasını hazmedemediler; tabi ki, kendi çıkarlarının engellenmesini de. Terör örgütü ve yandaşları isterler ki, bölge halkı mahrum ve ezik kalsın, daima kendilerine muhtaç olsun. Biz kaymakamımızdan razıyız, Allah da kendisinden razı olsun.” temennisinde bulundu.
Ne müthiş bir ‘rıza’ bu, “Biz kaymakamımızdan razıyız…” Elbette biliyor Allah, ancak kullarının, hayatını kaybetmiş kulları ile ilgili şahitliğe de itibar ediyor.
Televizyon programlarında şehadetinden önce kaymakamın kendisiyle yapılan röportajları izlemiş, hakkında yazılanları okumuştum. Bütün kareleri üst üste koyduğum zaman Muhammed Fatih’in peygamberlerin bile gıpta edeceği cennet makamı ile taltif edileceğine dair zerre şüphem kalmadı.
İlk defa yaşadığım böyle tarifsiz duygular içinde eşyaları kamyonetten alıp evin ikinci katına çıkardık. Demek ki, bizim kısmetimize de bir şehidin eşyalarını taşımak düşecekti. En son, hiç unutmayacağım, siyah şemsiyesini taktım merdiveninin tarbzanına, göynüklendim, gözlerim doldu.
Bir kaymakamın, küçük kamyoneti bile doldurmayan eşyası… İmrendim onun için, hayıflandım kendim için. Demek ki, hiçbir şey durup dururken olmuyor. Şehadet şerbetini içmenin hem büyük bir şerefi hem de müthiş bir bedeli var.
Hayatlarını Allah için yaşayanlar, nefeslerini Allah yolunda mücadele ederek tüketenler, Allah adına canlarını, mallarını feda etmeye hazır olanlar için dünya da cennettir ukba da. Bunun için hem hazır olmak, hem de istemek gerek. Ne demişti cenaze merasiminde eşi Ayşegül: “…İstediğin gibi ölüm oldu. Sana da böylesi yakışırdı.”
Oradan ayrılırken gözüm dışarıdaki kapının duvarına dayalı merhum kaymakamın bisikletine takıldı. O da oğlu Asım Eren’e bir şehit baba mirasının nişanesidir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
TEBRİK
CEMİL YAVUZ 2016-11-28 11:52:54
Ağzınıza, dilinize, gönlünüze ve de kaleminize sağlık hocam. Hürmetlerimle...
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA