EGOSU KÜÇÜK KALBİ BÜYÜK ÇALIŞANLAR


Bu makale 2016-11-22 05:19:29 eklenmiş ve 3956 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Ego,  kişiliğin  yürütme ve  karar  verme  organıdır. Kişiliğin  yetişkin yönüdür.  Ego mantık  içinde davranmaya çalışır.   Çünkü,  ego içtepilerle toplumsal ölçütler arsında bir hakem  gibidir. Gerçeklik ilkesiyle  çalışır.   Bu  nedenle  iç  dünyadaki  dış dünyadan uzak isteklere  uygun çıkış  yolları bulmaya  çalışır.  Eş  deyişle  içten gelen  öznel  ve çocuksu  istekleri  dış dünyadaki gerçeklerle uydurmaya   çalışır.
Görüldüğü gibi ego kişiliğin  gerçekçi ve yetişkin  yönünü oluşturuyor. Bu yönün zayıf olması iç  dünyanın  yani “id” ve dış dünyanın  ve toplumun  kurallarının   yani  “süperego” arasında  dengesizlik  oluşmasına neden  olur.   Gerçeklikle bağlar  zayıflar.
***
Egonun yüksekliği ise  abartılı benlik halleri  ortaya çıkarır. Benlik ve gururun  kaynağı  olumsuz  yönde  beslenir. 
Toplumsal yapıda  herkesin   birbirine  empatiyle yaklaşması  ego  yüksekliğinden arınması  toplumsal barış ve huzurun adresidir.  
Çalışanların ve yönetenlerin anlayışlı  ve  açık iletişimden  yana  olmaları  da   çalışma  hayatı için  gerekli   tutum ve  davranışların başındadır.
***
Sonuçta,  çağdaş insanın, açık  ve  stratejik  yani savunmacı   iletişimden  uzak davranması “ego  küçük kalp  büyük”   özellikli  davranması gerektirir.  En geniş anlamıyla kurumlarda  liderlik rolünü üstlenenlerin ihtiyaç duyduğu  yöneticilerde  olması gereken de  anılan  bu  özelliğin  kibirden uzak  biçimde yaşama aktarılmasını  gerektirir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA