KÜTLESİZ KİTLE İLETİŞİMİ


Bu makale 2016-11-14 05:29:13 eklenmiş ve 3931 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Kitle iletişimi, halkı bilgilendirir, yönlendirir  ve  hakim etkisi altına alır. Kile iletişiminde  özelikle televizyon, Mc. Luhan’ın belirttiği gibi dünyayı küçülttü büyük  bir köye döndürdü.
Bu sevindirici değil;   sorun olarak görülüyor.  Çünkü, böylelikle tek tek yerel kültürler yok oluyor. Güçlü olan kültürün merkezde olduğu bir dünya düzeni oluşuyor.
***
Dünya’da Amerikan temelli  kültür egemen oluyor. Bu egemenliğini  kitle iletişim araçları ile daha da pekiştirme çabası içinde  görülüyor. Kendi hayat tarzlarını, insan ilişkilerini, alış verişi kültürel baskıyı ve benzer birçok  durumu böylece  yansıtıyor.  Bu duruma en iyi örneklerden biri de;  sinema dünyasının  önde gelen filmleridir.
Kitle İletişiminin Gerçek Doğurguları;
* Kültürel egemenlik için; kitle iletişim araçları, bireyler arası ilişki ve etkileşimi son derece azaltıyor. Televizyon, bireylerin boş zamanlarında birbirleriyle iletişim kurmalarına ve fikir alış verişinde bulunmalarına olanak bırakmıyor.
* İnternet  nerdeyse insanların  tüm zamanlarını  alıyor.
* Kitle iletişim araçlarının iyi bir eğitim aracı olmadığı görülüyor.
* Bireye özel sorunları karşısında umutlu ve umutsuz olduğu alanlarda yol gösterici olmak yerine, aldatıcı, kandırıcı, ve oyalayıcı bir mekanizma durumuna  getiriyor.
* Bireyin kendi sorunlarına ilişkin çözümler bulmasını engelliyor.
* Böylece kitle iletişim araçları bireye hiçbir zaman elde edemeyeceği ölçüde ayrıntılı bilgi ve haber verirken; bu ayrıntılı haber ve bilgiler  arasında gerçek bir bağlantının bulunup bulunmadığı hakkında açıklamalar getirmiyor.
* Toplumsal bunalım ve gerilimler karşısında rasyonel bir bakış açısı da sunmuyor.
* Sunumlarıyla  bireylere   şiddet, ve  hiçbir şeyi ciddiye almaması telkin ediliyor.
***
Sonuçta, günümüzün bir değerlendirilmesi yapıldığında da kile iletişiminde özelikle televizyon, toplumun   tamamını kültürünü  şekillendirici ve belirleyici  olarak  etkiliyor. Bu duruma en iyi örnek  de;  reel tarihden, günlük  insan ilişkilerinden ve  geniş kitlelerin  yaşam  tarzlarından uzak, reklamı ve  galası çok kütlesiz  televizyon dizileridir. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA