ATATÜRK’ÜN DİL EMPERYALİZMİNE ÖNGÖRÜSU


Bu makale 2016-11-10 05:34:40 eklenmiş ve 3792 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Dünya her geçen gün değişiyor. İnsanlar her biri farklı değerler, kavramlara uyum sağlamakla karşı karşıya bırakılıyor.İdealler ve geleneklerle birlikte bu farklılıklara ayak uydurmak zorunda kalınıyor.Bu değişimde dil emperyalizmi önemli bir yer tutuyor. Emperyalizm, küreselleşme süreci içerisinde oluşan ve toplumların her birini ayrı ayrı etkileyen gizli bir sömürgecilik halidir.
“Küreselleşme, “Dünya milletlerini, ekonomi, siyaset ve iletişim bakımlarından birbirine yaklaşma ve bir bütün olmaya götürmektir. Globalleşmektir.”
Küreselleşme bakışa göre olumlu ve olumsuz algılanabiliyor. Eş deyişle küreselleşme kavramı çok su götürür. Sömürgecilik ise her yer ve zeminde net ve kesin olarak olumsuz bir kavram olarak tanınıyor.
Çünkü, sömürgecilik tüm dünya ülkelerine olan etkisi ve baskısı nedeniyle sosyal, ekonomik, kültürel ve eğitsel sömürme aracı olarak işliyor. Sömürgecilik” “genel olarak bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi, müstemlekecilik” olarak tanımlanıyor.
***
Emperyalizmin dünyadaki tüm ülkelere olan dil, din, giyim kuşam, müzik ve benzeri sosyal ve kültürel etkileri göz önüne getirildiğinde, küreselleşen dünyada sömürgeci davranış kalıpları olarak dikkati çekiyor.
Emperyalizm kendi himayesindeki etnik değerlerini yitirmek üzere olan toplumlara daha çok etki etmektedir.
***
Emperyalizm, küreselleşen dünyada çoğu ülkelere güya “dünya dili” olarak kabul edilen “İngilizce” ile ’ sömürgeciliğini yürütmektedir. Bu anlayışı tüm toplumlara ve aslında bu toplumlardaki her bir bireye ayrı ayrı yansımaktadır. Günümüzde İngilizce’nin geçerli ya da etkili olmadığı herhangi bir sosyal ya da kültürel bir etkinliğe rastlamak çok kolay değildir. Adeta İngilizce bilmeyen soyutlanmakta, akademik mesleki yükselişi engellenmekte sosyal, kültürel ve teknik gelişmelerden bihaber olmaktadır.
***
Sonuçta emperyalizm İngilizce ile tüm dünyada geçerli olan başka hiçbir dili tanımıyor. İngilizce ile altyapısında bitmek tükenmek bilmeyen kültür satışları yapılıyor. Bu satışlardan büyük ekonomik katkı sağlıyorlar. Evler İngilizce kitaplığı çöplüne dönüşüyor.
İngilizce ile diğer kültürleri aşağılıyorlar. Arkeoloji, folklor, etnoğrafya, edebiyat, sosyoloji ve dilbilim gibi bilim dallarını baskı altına alıyorlar. Bütün toplumları tek tip hale getiriyorlar. Tek tip toplumlarda ise ana dilin öneminin ve geçerliliğinin azalması, İngilizce’nin yaygınlaşması ve öneminin artması “sömürgeciliğin” yansımasıdır.
***
Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitim bilimci John Dewey’i Türkiye’ye davet eden ve eğitim yapılanması için çalışmalar isteyen 10 Kasım’da bir kez daha anılan Mustafa Kemal Atatürk’ün O’na söylediği ilk cümle olarak “Hoşgeldiniz, altı ay içinde Türkçe öğrenip bildiklerinizi Türkçe olarak anlatacaksınız” demesi de dil emperyalizminin olumsuz sonuçlarının o dönemdeki bir öngörüsüdür.
_________
*TDK, Türkçe Sözlük. 1440. ** TDK, Türkçe Sözlük. 2020.
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA