ERKEKSİ PROTESTO


Bu makale 2016-11-09 04:54:03 eklenmiş ve 3139 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Hayatta dinamiklik,   tek  uçlu değil;  iki uçludur. Hayatın dinamikleri de alt-üst, aşağı-yukarı, inişli-çıkışlı, varlı-yoklu, torpilli-torpilsiz ve kadınsı-erkeksi  yapılarda kendini gösterir.
Ha­yat problemleriyle baş edebilmede   belli bir sosyal ilgi ve aktivite derecesi gerekirken; bunları sağlaya­bilmek için de  anılan türden  dinamikler  olmalıdır.
***
Bu dinamiklerden erkeksi  olan   bireysel Psikoloji okulunun kurucusu Alfred Adler’in ortaya attığı bir kavramdır. 1870-1937  yıllarında yaşayan Alfred Adle başlangıçta Freud’un  psiko-analitik hareketi  içinde yer almış ve 1911’de arkadaşlarıyla birlikte  ‘Bireysel Psikoloji’ okulunu kurmuştur. 
Adler’in okulu;  (1)Aşağılık duygusu ve   (2) Erkeksi protesto  olmak  üzere iki temel boyutta  işlev göstermiştir.  Aşağılık duygusu üzerine  farklı yer, kişi ve  kaynaklarda zengin literatür bulunmasına karşın nedense erkeksi  protesto üzerine  fazla bulguya rastlanmamıştır.   Oysa  Adler, bütün insanlarda pa­sif ve kadınsı rolden aktif ve erkeksi role doğ­ru bir gidiş eğilimi olduğu görüşünü savunur. 
***
Erkeksi protesto  neleri içerir?
* Güç gösterimini vurgular. Herkes  güçlü olmak  ya da öyle  görünmek ister.
* Egemenlik isteğini ifa­de eder.  Bu istek, hem kadın hem de erkekler de vardır.
* İnsandaki  karşı kutbu  temsil eder. 
* Bir tür  aşağılık duygusundan kurtulmayı  etrafa  anlatır.
Adlerin  tanımladığı erkeksi protesto, dozunda, karında kararında  ise iyidir. Eş deyişle  hayat problemleriyle baş edebilmede, belli bir sosyal ilgi ve aktivasyon göstermede   etkilidir.  Aşırılığı  her şeyde olduğu gibi  duyrsızlığı getirir.  Neticede arar  vericidir. Kırıp dökücüdür. 
***
Sonuıçta,  ayrında erkeksi protesto hayatın zorlukları  ve problemleri için  işe yararken; aşırı erkeksi protestolar güç zehirlenmelerine, otoriter  kararlara  ya da haksız  tepkilere hukuksuz savunmalara,  kararlara  ve    insanlık dışı davranışlara neden olur. 
Bu nedenle de; Dünya’da son zamane devr-i alemler  erkeksi  protestoların somut örneklerini  gösteriyor sanki!? 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA