DOĞALGAZIN SERÜVENİ


Bu makale 2016-11-07 17:26:12 eklenmiş ve 2732 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Kış geldi gelecek de bir türlü gerçek yüzünü gösteremiyor. Söylemde klasikleşti artık; “mevsimler değişiyor.” Yaz yazlığını gösterirken; kış da durum farklı oluyor. kışın gereği olan, beklenen yağmur ve kar yağışları yok! Ekinlerin örtüsü ve kışın simgesi az bir kar yağınca neredeyse show tipi ulusal kanallar dahil devletin televizyon kanallarına bile ana haber oluyor.
***
Kış için, büyük kentler doğalgaz temelli ısınırken yerel yerleşimlerde odun ve kömür gibi katı yakıtlarla ısınma tek çare görülüyor. Yerel küçük yerleşim yerlerinde de doğalgazla ısınma bekleniyor.
Bu beklenti, memleketin refahı, evrenin havası için gerekli bulunuyor.
Çünkü doğalgazın diğer fosil yakıtlara göre sera gazı et- kisi daha düşük düzeyde görülüyor. Küresel ısınmada da daha az olumsuz sonuçlar doğuruyor. Üstelik doğalgaz, az kayıplı ve yüksek verimli bir enerji kaynağı olarak değerlendiriliyor.
*** Doğalgazın serüveni şöyle: Organik maddeler toprak
altında milyonlarca yıl boyunca yer tabanına yığılıyor. Katmanlar üstüne katmanlar ekleniyor. Yeraltında basınç ve ısı artma sonucunda ortaya doğalgaz çıkıyor ve katmanlar arasındaki gözeneklere doluyor. Ardından bulduğu kanal- lardan yukarı çıkıyor. Sert bir katmanla karşılaşınca da yeraltındaki kaynaklarda birikiyor.
Geleneksel yöntemde dik kuyular açılıp, kaynaklardaki gaz yüzeye çıkarılıyor. Bir de çok daha derinde ve sert oluşumlara nüfuz etmiş olan gaz var ki; buna da ‘kaya gazı’ deniyor. Yakın zamana kadar o derinlikteki katmanlara erişilemezken; son dönemde gelişen enerji sektörü ve teknolojisiyle kaya gazı üretimi de yapılıyor.*
*** Sonuçta, doğalgaz nakledilebilme alt yapısıyla emek
ve para dolayısıyla maliyet gerektiriyor. Kullanım kolaylığı, kullanım kumandasının evde ve işyerinde kendi tercihlerde olduğu, “ister yak, ister kapat” pratiği verdiği için daha özel ve güzel kulanım avantajları sağladığından, küçük yerleşim yerlerine de doğalgaz kullanımının yaygınlaşması bekleniyor.
***
*Wikipedia. Özgür Ansiklopedi.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA