İNSÜLİN DİRENCİNE DİKKAT


Bu makale 2016-11-04 04:59:18 eklenmiş ve 1893 kez görüntülenmiştir.

Kliniğime gelen danışanlarımın çoğunda bu soruna rastladığım için bu hafta sizlere insülin direncinden bahsetmek istiyorum.İnsülin direnci nedir? Nasıl gelişir? Nelere dikkat etmeliyiz?
İnsülin direnci; vücudumuzda kanda bulunan insülin hormonun kan şekeri yüksekliğinde etkili olarak görev yapamamasıdır. Yani insülin direncini kan damarlarıyla hücre arasında bulunan bir duvar olarak düşünebiliriz.
İnsülin direncimizin olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Kan testinde  %HbA1c değerinden anlayabiliriz. Bu değer 3.9-6.1 birim aralıklarında olmalıdır. Bu değerlerin üstünde ise insülin direncimiz var demektir. Peki bu insülin direncinin belirtileri ve sonuçları nelerdir ?
Belirtilerinde yorgunluk,halsizlik,hızlı kilo alma,zor kilo verme,doymama,sık acıkma duygusu,uyku basması,gün içerisinde acıkma atakları,tatlıya düşkünlük,hiç kilo verememe,terleme,erkeklerde göbeklenme,kadınlarda yine kalça ve göbekte yağlanma ,kontrasyon bozukluğu,unutkanlık,yemeklerden hemen sonra uyku hali gibi belirtiler insülin direncinin göstergesidir. 
İnsülin direncinin sürekli olarak yüksek olması durumunda tip 2 diyabet ( şeker hastalığı), reaktif hipoglisemi, obezite,hipertansiyon , kalp hastalığı,karaciğerde yağlanma,gizli şeker,uyku apnesi, polikistik over sendromu,depresyon ,panik atak hastalıklarına yol açar.
Gün içerisinde uzun süre açlıklarda kan şekerinin sürekli düşmesi ve yükselmesi durumunun devamlılığında oluşur. Bu yüzden tükettiğimiz ana ögünler arasında 5-6 saatten fazla aralıklar olmaması gerekir.Az ve sık beslenerek ara öğünler yaparak bu açlık süresini daha da kısaltıp kan şekerimizin düşmesini engelleyebiliriz.Sağlıklı bir beslenme ile de bu insülin direnci değeri düşüş gösterebilir.
Bu sebeb ile beslenmemize , öğünlerimize dikkat ederek böyle bir sorunu kendimizden uzaklaştırmış oluruz. Sadece önemsememiz gereken düzenli saatlerde beslenme düzenimizi oluşturmak , az ve sık beslenmek.. porsiyonlarımıza dikkat etmek.
Sağlıklı günler dilerim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA