EMEKSİZ ve ÜRETİMSİZ RANTİYE


Bu makale 2016-10-31 05:10:52 eklenmiş ve 3036 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Rant, emek harcamadan elde edilen kazanımdır. Bir mal veya paranın, belirli bir süre içinde emek verilmeksizin sağladığı gelirdir.  İktisatçılar tarafından ise “doğanın getirisi” olarak tanımlanan  rant,  üretim faktörlerinden biri olan doğanın üretimden aldığı paydır.
Rantçı ekonomi  de  bütün gelirlerini doğal kaynaklardan elde eden, vergilendirmelerin olmadığı devletleri anlatmak için kullanılıyor. Orta Doğu’daki petrol gelirleri olan Suudi Arabistan gibi devletler bu kategoride değerlendiriliyor. 
Rant, “avanta”  anlamına da gelir. Çünkü, rant “devletin çeşitli uygulamalarla bireysel, endüstriyel veya sektörel olarak özel teşebbüs lehine herhangi bir çıkar ve  avantajı yaratmasıdır. Bu avantajın sınırlı bir kişi  ya da kişiler tarafından  kullanılması  yararlanıcılara  menfaat  sağlama  özelliklerindendir.
***
Rantın önemli  bir ayağını   gayrımenkul yatırımlar  oluşturuyor. İnsanlar   ve şirketlerin çoğunluğu  gayrimenkul yatırımını tercih ediyor. Bu  nedenle,   daha yüksek getiri sağlayacak alternatif yatırım olarak  gayrimenkul yatırımını  görülüyor.
Gayrimenkul getiri sağladığı için   diğer yatırım  araçlarından  olan   menkul kıymetler borsasına yönelme, devlet  tahvili bulundurma ve  hazine  bonosu kullanma gibi unsurlara ağırlıklı olarak yatırım yapmıyorlar.
Özellikle sanayicilerin ana faaliyet alanlarından vazgeçip gayrimenkul yatırımına yönelmesi mantıklı   gelmiyor.  Sanayi üretimi olmazsa   o  ülkede uzun vadede büyüme sürdürülebilir olmaz.  İstihdam  artmaz, işsizlik çoğalır. Faizler  yükselir. Emek değeri düşer.  Paranın  satın alma gücü azalır.  Enflasyon artar.
***
Rant  ekonomisinin  birer sonucu  olarak görülen bu maddi  olumsuzluklar ve uzantısında  ortaya çıkan manevi, ruhsal,  güven  ve erdem sorunları da artar.  Memleket  olarak   hayal bile edemeyeceğimiz noktalara götürür. Her sektör  kendi asıl işine  yönelmeli   sanayici  sanayi tesisleri kurmalı ve iş imkanları  sağlamalı  devlet  bu konulara düzenleyici ve  kolaylaştırıcı  baba  işlevinde olmalı,  40-50  katlı inşaatlarla yatırımlar   göğe değil; toprağa  ve  emeğe  doğru  yöneltilmelidir.  Bunun  zıttı  olarak; sanayici ve esnaf tesisini ve iş düzenini satıp;  gayrimenkul yatırımına  yöneliyorsa   burada durmak  ve  tehlike çanlarını   ciddi ve duyarlı  olarak duymak  gerekir.  Dolayısıyla  da rantiyesiz  alınterli emekleri  ve  yemekleri helalinden ve hakkıyla  almak  ve  kullanmak  gerek.
________
Boratav, K. (2000), Yeni Dünya Düzeni Nereye?. İmge Kitabevi.
*Ekşi  sözlük
**H. Yener.  Kibir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA