ŞEYTANIN EN SEVDİĞİ


Bu makale 2016-10-28 05:03:00 eklenmiş ve 2881 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Kibir, kendini beğenmişliktir. Şeytanın en  sevdiği haldir.  İnsanın kendini zehirlediği bir yılandır.  Kibir, kendini başkalarından üstün tutmadır.Büyüklenme, benlik taslama ve  gurur  yapmadır.  Kibir ruhu  kaplayan deridir.  Kibir  ruhun  ajitasyonu  ve ihtirasını  kaplayan  hava, güneş ve  ışık girmez kalın bir örtüdür.*
Kibirli insanlar  madde,  fizik, mal mülk, şöhret, nam,  ve  ilim  ve bilim halleriyle doğru orantılı  davranırlar. Eş deyişle   maddi sahip olunanlar  artıkça kibir bulutu  da artırıyor.
***
Kibirden kurtulmanın çareleri; İnsan, kendisinde bulunan kibri, ancak onu tedavi yollarını  bilip kullanarak yok edebilir. Tedavi olmak demek, kibri kalpten kökünden söküp atmaktır. Bunun ilacı da samimi ve   içten davranmaktan   geçiyor. 
Bilim  ve ilimle insan kendisini ve  yaradanını tanımakla kibirden kurtulabilir.  İnsan kendisini bildiği zaman, her şeyden mahrum ve zayıf  olduğunu anlar. Bunu anlayan kimse de  “tevazu” halli olur. Yaradanını   bildiği zaman da kibirden uzaklaşır. 
Kibrin  giderilmesinde  samimi hal ve hareketlerle yaşamak, kibire yol açan sebeplerden  uzaklaşmak  da  etkili yollardandır. 
Büyüklük taslama, başkalarını küçük görme, mütevâzi olmama halleri de  kibri körükle beslemek olduğundan, anılan davranışlardan  kaçınmak da  kibri  önlemenin yollarındandır. 
***
Sonuç   olarak, geleceğini kesin ve  net çizgilerle   bilemeyen, bir insanın kibirlenmesi mümkün değildir. Bu tavır  ise en yakışan   haldir.
Kibirden kurtulmanın belki de  en kestirme yolu; her hususta daima mütevazi olmak, kibir zehirini tevâzu panzehiri ile tedavi etmektir. 
“Yan, yan  yanmam lazım, daha çok  yol almam lazım” diyebilmek  de  kibri bilmek  ve uzaklaşmanın  adımlarındandır.** 
______
*Ekşi  sözlük
**H. Yener.  Kibir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA